Charyzma - czym jest i jak ją doskonalić?

CharyzmaCharyzma to cecha charakteru, a dokładniej cały zespół cech, obejmujący bycie dla innych autorytetem, wzorem do naśladowania. Charyzma obejmuje umiejętność rozmawiania z ludźmi i ich słuchania, zdolność do przemawiania, motywowania innych do działania, osoby z charyzmą cechuje także urok osobisty.

 

Czym jest charyzma?

Charyzma określamy zespół cech charakteru, obejmujących posiadanie u innych niekwestionowanego autorytetu, bycie dla kogoś wzorem do naśladowania ale i posiadanie umiejętności wpływu na innych ludzi. Osoby charyzmatyczne to doskonali mówcy, przywódcy, lubią kierować ludźmi oraz motywować ich do działania. Sami również chętnie działają. Charyzma cechuje tak zwanych ludzi sukcesu.

Jak zachowuje się osoba charyzmatyczna?

Osoba charyzmatyczna jest człowiekiem otwartym i pewnym siebie. Zna swoje możliwości i kompetencje, wie, co potrafi ale i ma sprecyzowane cele co do swojego doskonalenia. Patrzy na siebie realnie, zna swoją wartość. Bywa jednak, że ma zbyt wysoka samoocenę. Ludzi charyzmatycznych cechuje entuzjazm w działaniu, są to osoby aktywne, żywiołowe, traktujące każde zadanie jak interesujące wyzwanie. Do działania podchodzą z ciekawością, zapałem i optymizmem. Osoba charyzmatyczna jest doskonałym mówcą ale i dobrym słuchaczem. Potrafi wysłuchać i doradzić, jest słuchaczem aktywnym. Cechuje ją empatia ale zdarza jej się nie liczyć z tym, co mówią inni, zwłaszcza, gdy jest skupiona na swoim działaniu. Bywa, że jest brawurowa, cechuje ją również spryt oraz urok osobisty. Osoby z charyzmą to osoby inteligentne, błyskotliwe.

W czym pomaga w życiu charyzma?

Czy charyzma pomaga w życiu? Z pewnością tak - jest bowiem zespołem cech osób sukcesu. Pozwala nam na otrzymanie wymarzonej pracy (gdy zrobimy dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej), zjednywanie sobie sympatii szefa i współpracowników, daje możliwość wykazania się w pracy jako osoba aktywna i chętna do działania. W życiu społecznym przydaje się zarówno do poznawania nowych osób ale i partnerów życiowych. Osoby charyzmatyczne roztaczają swój urok osobisty oraz nie mają trudności z poderwaniem kogoś, kto im się podoba. Łatwiej załatwiają wiele spraw, np. w urzędzie czy banku, potrafią zjednać sympatię osób tam pracujących, wiedzą, czego chcą i do czego zmierzają. Nie dadzą sobą kierować, same chcą i potrafią przewodzić.

Charyzma: kiedy może oddziaływać na nas negatywnie?

Niestety, charyzma, choć tak pozytywna, może mieć na nas negatywne działanie. Kiedy obecność osób charyzmatycznych może na nas działać niekorzystnie? Przede wszystkim, gdy poszukujemy swojej drogi, jesteśmy u progu dorosłości, po ważnych zmianach życiowych (np. po rozstaniu, w żałobie), w kryzysie (np. straciliśmy pracę). Nie przyda się nam spotkanie z osobą charyzmatyczną, gdy jesteśmy smutni, chorzy oraz w inny sposób osłabieni. Nie warto otaczać się osobami silnymi i charyzmatycznymi gdy chcemy samodzielnie podjąć ważną decyzję oraz gdy jesteśmy źli czy sfrustrowani.

Zawody dla osób charyzmatycznych

W jakich profesjach sprawdzają się osoby charyzmatyczne? Z pewnością odpowiadać im będą profesje artystyczne, wymagające ekspozycji społecznej. Osoba charyzmatyczna może być doskonałym aktorem, muzykiem, wokalistą, sprawdzi się również jako prezenter telewizyjny czy gospodarz programu radiowego czy TV. Dobrym wyborem będzie zawód dziennikarza, czy to radiowego czy telewizyjnego. Człowiek charyzmatyczny sprawdzi się jako trener (np. sportowy), nauczyciel (będzie prowadził ciekawe, oryginalne zajęcia oraz motywował uczniów do nauki), coach czy psycholog (może mu jednak przeszkadzać chęć przewodzenia innym - ale pomagać: umiejętność słuchania oraz empatia). Osoba charyzmatyczna sprawdzi się w momencie konieczności pozyskania sponsorów czy dodatkowych środków, może zostać dyrektorem fundacji charytatywnej, stowarzyszenia. Jest przekonująca i wie, jak wpłynąć na innych. Sprawdzi się jako polityk, prawnik (zwłaszcza adwokat), rzecznik prasowy. Osoba charyzmatyczna odnajdzie się także na stanowisku kierowniczym, może być kierownikiem, dyrektorem czy prezesem, zwłaszcza, gdy ma zarządzać konkretną grupą osób i mieć z nimi kontakt na co dzień.

Charyzma cechuje i bogaczy i? osoby zaburzone

Charyzma kojarzy się nam pozytywnie: z osobami, które pociągnąć za sobą tłumy. Owszem, cechuje osoby sławne, które osiągnęły sukces, są właścicielami firm, celebrytami? Warto pamiętać również o ciemnej stronie charyzmy, o ludziach, którzy wykorzystują swoją charyzmę do niecnych celów. Cechuje ona niestety także nieuczciwych polityków, przywódców sekt jak również morderców czy gwałcicieli. Osobą bardzo charyzmatyczną był Adolf Hitler. Zjednywał sobie ludzi, aczkolwiek moralność jego poglądów i działań pozostawiała wiele do życzenia? Jego osoba stanowi przykład bardzo negatywnego wykorzystywania zdolności charyzmatycznych. Charyzma potrafi sprawić, że człowiek jest nie tylko błyskotliwy ale i czarujący, uwodzicielski. Nie mniej jednak, warto charyzmę wykorzystywać w pozytywny sposób, czerpać z niej i odnieść w życiu sukces.

Test - czy jestem osobą charyzmatyczną?

Chcesz się dowiedzieć, czy i Ciebie cechuje charyzma? Poniżej mały test, który pomoże Ci to ustalić.

  1. Jestem pewna/y siebie i wiem, jakie są moje mocne strony.
  2. Lubią przewodzić innymi, wpływać na nich, kierować grupą.
  3. Uwielbiam przemawiać przed ludźmi, nie czuję wtedy żadnej tremy.
  4. Jestem osobą śmiałą, otwartą, lubię wyzwania i traktuję je jak szansę.
  5. Uwielbiam działać, robić coś nowego, próbować tego, co nieznane.
  6. Jestem osobą aktywną, stagnacja mnie męczy.
  7. Chętnie podejmuję ryzyko, jestem odważna/y, brawura to moje drugie ja!
  8. Lubię brylować w towarzystwie, nigdy nie "podpieram ścian".
  9. Uważam, że jestem osobą lubianą, mam wielu znajomych.
  10. Lubię być liderem, a nie się podporządkowywać.
  11. Wiele osób mi mówi, że mam wrodzony urok osobisty.
  12. Uważam, że potrafię dogadać się z każdym i z osobą z małego środowiska i ważnym politykiem.

Na co najmniej połowę pytań, Twoja odpowiedź brzmi "tak"? Twoja osobowość ma wiele charyzmatycznych cech, jesteś osobą pewną siebie, inteligentną i świadomą swoich zalet. Wykorzystuj swoje umiejętności pozytywnie, działaj, bądź osobą aktywną. Charyzma nie jest Twoją mocną stroną, a jeżeli chcesz ją rozwijać, poniżej kilka ciekawych porad.

Jak doskonalić charyzmę?

Charyzma stanowi zespół cech, które oczywiście można w sobie doskonalić. Warto zacząć od świadomości swoich zalet i wad, zrobić mały osobisty "rachunek sumienia". Świadomość swoich mocnych stron pomoże nam wzmocnić swoją pewność siebie i podnieść samoocenę, co stanowi podwalinę charyzmy. Co dalej? Na pewno przyda się nam trening umiejętności komunikacyjnych. Osoba charyzmatyczna jest dobrym mówcą ale i słuchaczem. Doskonalmy umiejętności aktywnego słuchania, starajmy się być bardziej asertywni oraz empatyczni. Warto zdawać sobie trud i zastanawiać się, co czują inne osoby w konkretnych sytuacjach. Rozmawiajmy z ludźmi, słuchajmy im, starajmy się doradzać ale nie pouczać. Trenujmy swoją inteligencję, starajmy się być na bieżąco z ciekawymi nowinkami, aby móc prowadzić z innymi interesujące rozmowy. Trenujmy wystąpienia publiczne, nie obawiajmy się zabierać głosu w dyskusji.

Charyzma jako cecha charakteru jest pożądana ale pamiętajmy, by wykorzystywać ją mądrze. Czerpmy z niej to, co najlepsze ale nie wykorzystujmy jej w celach manipulacyjnych oraz jako narzędzia do kierowania ludźmi. Jeśli mamy zdolność do przewodzenia ludźmi, wykorzystujmy ją do motywowania ich oraz wspólnego osiągania celów.

Komentarze