INTP (osobowość typu Logik) - cechy, zalety, wady, zawody, znani Logicy

INTP - LogikINTP to jeden z 16 typów osobowości w modelu MBTI, stworzonym na podstawie testu Myers-Briggs, wzorowanego na koncepcji psychologa Carla Junga. INTP jest typem określanym mianem Logika, to typ introwertywny, skoncentrowany na swoich przemyśleniach. Logicy to marzyciele, uwielbiają filozofować i wymyślać różne rzeczy. Logików jest niewielu, to zaledwie 3% populacji. Ich cieszy jednak to, że nie są przeciętni, wyróżniają się bowiem kreatywnością oraz innowacyjnymi pomysłami.

INTP - Osobowość typu Logik

Osobowość typu Logik cechuje ludzi światłych, inteligentnych, skoncentrowanych na przemyśleniach, wnioskowaniu i analizowaniu rzeczywistości. Logicy uwielbiają refleksje, udowadnianie tez oraz stawianie sobie coraz to ambitniejszych wyzwań, ten typ osobowości w skrócie określany jest jako INTP (ang. introverted intuition thinking perceiving - introwertyk intuicyjny myśliciel obserwator). Logicy są myślicielami i bacznymi obserwatorami rzeczywistości, zwykle posiadają ogromną wiedzę, a ich intelekt może sprawić, że staną się geniuszami w swojej dziedzinie.

Cechy Logika

Logik do wszystkiego podchodzi w sposób analityczny, analizuje, wyciąga wnioski, snuje przypuszczenia. Dużo myśli, zadaje pytania. Jacy jeszcze są Logicy? Osoby INTP przede wszystkim:

  • są kreatywne, uwielbiają tworzyć nowe rzeczy;
  • są błyskotliwe, inteligentne, potrafią znakomicie łączyć fakty;
  • posiadają wysokie zdolności poznawcze, są inteligentne i błyskotliwe;
  • entuzjastycznie nastawiają się do wszystkiego, co nowe i ciekawe;
  • dążą do zrozumienia zasad, które rządzą światem;
  • chcą, aby świat był lepszym miejscem;
  • bywają ekscentryczni;
  • myślą i działają według schematów ale nie obawiają się innowacyjności;
  • nie są zainteresowani udowadnianiem komuś swojej wartości;
  • wolą swoje towarzystwo niż bycie wśród innych;
  • mają niewielkie grono znajomych, wobec których są szczerzy i lojalni;
  • interesują się konkretnymi dziedzinami, zwykle są to dziedziny ścisłe.

Logika cechuje również:

  • oryginalność, tworzenia innowacyjnych pomysłów;
  • dociekliwość i wytrwałość w dążeniu do celu;
  • doskonała intuicja, której nie obawiają się słuchać.

Logik (osobowość INTP) jawi się więc, jako osoba o analitycznym umyśle, dociekliwa i pragnąca wiedzieć więcej i więcej. Logik stale się nad czymś zastanawia, przez co mogą cierpieć jego kontakty społeczne. Może być także chwilami mało pewny siebie, powinien więc pracować nad samooceną.

Logik w rodzinie i relacjach partnerskich

Jak Logik funkcjonuje w rodzinie i w pracy? Rodzic Logik zachęca swoje dzieci do działania, do kreatywności, do wymyślania ciekawych zabaw, sam również często tworzy je dla nich. Logik Partner stale chce ulepszać związek, robi wiele, aby ukochanej osobie żyło się lepiej. Czasem jednak może być to nazbyt męczące.

INTP - zalety i wady Logika

Logik w życiu zawodowym

A co z karierą Logika? Gdzie taki analityczny umysł może znaleźć zatrudnienie i jaka praca pozwoli mu osiągnąć uczucie życiowego spełnienia? Osoba INTP będzie na pewno doskonałym matematykiem, fizykiem czy chemikiem. Z powodzeniem może zostać naukowcem i specjalizować się w wybranej przez siebie dziedzinie, np. jako pracownik naukowy. Powinien rozważyć również bycie informatykiem, programista, analitykiem czy inżynierem. Jego analityczny umysł i zdolność kojarzenia faktów sprawiają, że może znaleźć zatrudnienie w sądownictwie (jako sędzia, adwokat, prokurator), zostać policjantem, detektywem czy dziennikarzem. Taka praca pozwoli mu wykorzystywać swoją intuicję oraz działać codziennie inaczej, ciekawie i różnorodnie.

Czy i Ty jesteś Logikiem? - Test

Uważasz, że Logik to Twój typ osobowości? Odpowiedz na pytania i przekonaj się.

  1. Lubię się zastanawiać nad wieloma rzeczami;
  2. Do wielu spraw podchodzę w sposób analityczny;
  3. Interesują się bardzo konkretną dziedziną wiedzy;
  4. Jestem osobą dociekliwą i ciekawą świata;
  5. Umiem kojarzyć fakty i uwielbiam rozwiązywać zagadki logiczne;
  6. Mało mnie interesują codzienne czynności, wolę zajmować się czymś ciekawszym;
  7. Czasem boję się, że popełnię błąd, który wszystko przekreśli;
  8. Wolę swoje towarzystwo niż bycie wśród innych;
  9. Chcę, abyś świat był lepszym miejscem do życia;
  10. Uważam się za osobę oryginalną, miewam ciekawe, innowacyjne pomysły.

Większość odpowiedzi twierdzących? W takim razie zapewne Logik to właśnie Twój typ osobowości.

*Test został stworzony na potrzeby artykułu, ma charakter poglądowy, może jedynie sugerować pewne kwestie, nie zastąpi badania osobowości przeprowadzonego przez psychologa.

Bycie Logikiem - zalety i wady

Jakie zalety i wady ma osoba o typie osobowości INTP?

INTP - cechy Logika

Zalety

  • analityczny umysł i umiejętność wnioskowania - Logicy są mistrzami wnioskowania, doskonale kojarzą fakty i wyciągają z nich wnioski, potrafią łączyć ze sobą to, co pozornie nie ma ze sobą związku;
  • ogromna ciekawość świata - osoby o typie osobowości INTP są bardzo ciekawe świata, wszystko je interesuje. Można to zauważyć już w dzieciństwie, mali Logicy wszystko muszą wiedzieć, wszystko jest dla nich ciekawe, chcą wszędzie wejść, wszystko zobaczyć, zrozumieć, poznać. Logicy zwykle mają wiele pasji, ale są dziedziny, w których czują się najlepiej;
  • chęć ulepszenia świata, czynienie dobrych zmian - Logik ma poczucie misji, pragnie, aby świat był lepszym miejscem, chce dobrych zmian i do nich dąży. Warto wiedzieć, że wiele odkryć, które zmieniły świat to właśnie odkrycia Logików;
  • oryginalność i wierność sobie - Logicy są osobami oryginalnymi, jawią się jako zamyśleni filozofowie albo szaleni naukowcy. Stale nad czymś pracują, coś wymyślają, testują, robią coś innowacyjnego. Osoby INTP są jednak wierne sobie i cenią swoją odmienność.

Wady

  • brak zainteresowania praktycznymi i rutynowymi czynnościami - Logicy, choć analityczni i skoncentrowani na nauce oraz poznaniu świata, nie są zbytnio zainteresowani codziennością. Rutynowe czynności są dla nich nudne, wolą zjeść coś gotowego niż poświęcać czas na gotowanie, wolą włączyć samojezdny odkurzacz i poświęcić się rozmyślaniom niż sprzątać mieszkanie;
  • niski poziom empatii i trudności w relacjach z innymi - Logicy nie należą do osób szczególnie empatycznych, mają trudności z rozumieniem emocji swoich oraz innych. To ludzie skoncentrowani na świecie i prawach, jakie nim rządzą, rzadko kierują się w życiu emocjami, skupiają się raczej na teoriach i faktach;
  • obawa przed popełnieniem błędu - osoby INTP są bardzo skrupulatne i skoncentrowane, dbają o to, aby wszystko to, co robią, robić dobrze. Bardzo bronią się przed popełnieniem błędu, czasami aż nadto, co powstrzymuje ich przed działaniem i podejmowaniem nowych wyzwań;
  • tendencja do bycia outsiderem - Logicy są introwertykami, wolą przebywać w samotności lub w mniejszym gronie, unikają dużych skupisk, imprez. Mogą mieć tendencję do samotnictwa, do bycia "outsiderem".

Znani Logicy

Wielu Logików to osoby znane, należą do nich między innymi:

  • Isaac Newton (uczony, fizyk, astronom);
  • Albert Einstein (fizyk, laureat Nagrody Nobla);
  • Bill Gates (informatyk, właściciel koncernu Microsoft);
  • Kristen Steward (aktorka).

Komentarze