Motywacja stanowi naszą siłę i ochotę do działania. Jest motorem, który pobudza nas do wysiłku, pozwala działać jeszcze efektywniej i bardziej wydajnie. Co jednak, gdy motywacja jest niewystarczająca do osiągnięcia sukcesu? Jak ją dodatkowo wzmocnić?
Co to jest motywacja i skąd się bierze?
Motywacja należy do jednych z najbardziej skomplikowanych pojęć we współczesnej psychologii. Obejmuje naszą mobilizację do działania, chęć doprowadzenia danej aktywności do końca, nawet mimo tego, że nie wszystko idzie tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Pozwala działać dalej mimo przeciwności oraz podnosić się po porażkach.
Źródła motywacji
Źródeł motywacji upatrywać można w wielu czynnikach. Wymienia się czynniki biologiczne, odpowiedzialne za nasze naturalne i wrodzone popędy. Są one utożsamiane z przetrwaniem gatunku oraz motywacją do zdobywania pożywienia. Nie bez znaczenia są również pozostałe potrzeby człowieka, w tym potrzeba bezpieczeństwa, miłości, przynależności czy samorealizacji. Niezaspokojenie tych ważnych potrzeb w większym lub mniejszym stopniu odpowiada za poczucie motywacji podczas wykonywania konkretnych czynności. Na wielkość motywacji wpływa również nasze zaangażowanie w sytuację, jej ważność dla nas oraz to, czy dotyczy nas osobiście, np. wykonujemy coś dla siebie czy innych.
Kiedy przydaje się motywacja?
Motywacja przydaje się nam praktycznie każdego dnia. Potrzebna jest do wykonywania podstawowych i codziennych czynności, nawet tych, które - wydawać by się mogło - wykonujemy automatycznie.
Rodzaje motywacji - zewnętrzna i wewnętrzna
- Motywacja zewnętrzna podyktowana jest czynnikami zewnętrznymi, takimi jak czyjeś polecenie czy obowiązki. Zwykle jest krótkotrwała i pozwala na ukończenie ważnych zadań, do których nie przykładami wagi lub takich, które musimy wykonać.
- Z kolei motywacja wewnętrzna obejmuje mobilizację pochodzącą od nas. Zwykle jest o wiele silniejsza niż motywacja zewnętrzna, obejmuje czynności, które są dla nas ważne, nawet, gdy ich znaczenie jest niewielkie.
Motywacja jest niezbędna w życiu codziennym, na przykład w czasie wykonywania zwyczajnych obowiązków. Gdybyśmy nie mieli do ich wykonania odpowiedniego poziomu motywacji byłby problem z doprowadzeniem tych czynności do końca. Motywacja niezbędna jest też u uczniów i studentów. Zdobywanie wiedzy to ich zadanie na tym etapie życia, ma służyć samorozwojowi ale i pomóc w wyborze drogi na przyszłość. Motywacja jest konieczna również podczas wykonywania obowiązków zawodowych, pozwala z zapałem podejmować się kolejnych wyzwań, jakie zleca nam przełożony. Motywacja w pracy przyda się nam także do angażowania się w nowe, ponadprogramowe działania oraz da możliwość otrzymania wymarzonego awansu. Motywacja również przyda się w wielu ważnych momentach w życiu. Możemy mówić o motywacji do zdobycia czyjegoś serca: gdyby nie ona pewnie wiele par nie mogłoby dziś cieszyć się swoim szczęściem, ponieważ nie mieliby dość siły i energii do stworzenia związku. Na co dzień motywacja przydaje się także podczas doprowadzania do końca powziętych planów, np. odchudzania, przeprowadzki czy nawet kupna nowego samochodu.
Jak wzmacniać motywację?
Czasem zadanie jest ważne, a jego wykonanie niezbędne, jego praca nie idzie tak, jakbyśmy chcieli. Czujemy, że spada nam motywacja. Co wtedy robić? Poniżej proste i ciekawe porady, pozwalające na zwiększenie motywacji do działania. Dla przykładu angażujesz się w pracy w projekt, który ma przybliżyć Cię do otrzymania awansu.
1. Miej cel i trzymaj się go! Wizualizuj cel.
Nie wydobędziesz z siebie motywacji, jeśli nie nazwiesz celu, do jakiego dążysz. Musisz wiedzieć czego chcesz i dlaczego jest to dla Ciebie istotne. W tym wypadku jest to przygotowanie jak najlepszego projektu i zyskanie uznania przełożonych. Jeśli masz obrany cel to trzymaj się go. Dla zwiększenia motywacji wizualizuj sobie swój cel, w tym wypadku wyobrażaj sobie doskonale przygotowany projekt i wiążący się z nim awans zawodowy.
2. Nie rób tego w co nie wierzysz. Zauważ w celu coś, co Cię przekonuje.
Jeśli zabierasz robić to, do czego nie masz przekonania, nie licz na spektakularne sukcesy. Jeśli nie czujesz, że to co robisz ma sens, motywacja sama nie przyjdzie. Jeśli chcesz osiągnąć cel musisz w niego wierzyć, mus być w nim coś, co jest dla Ciebie ważne. W naszym przypadku, nawet jeśli sam projekt Cię nie przekonuje, zauważ w nim drogę do osiągnięcia kariery zawodowej i sposób na samorozwój. Może w czasie jego tworzenia dowiesz się czegoś interesującego?
3. Dąż do celu małymi kroczkami i nagradzaj się za sukcesy.
Jeśli masz wyznaczony cel nie oczekuj, że osiągniesz go za godzinę, jutro. Być może okaże się, że droga do sukcesu będzie trochę dłuższa nią Ci się wydaje. Aby zobaczyć co czeka Cię po drodze do osiągnięcia celu, wyznacz sobie niewielkie kroki do szczęśliwego finału, podziel całą drogę na mniejsze, łatwiejsze do wykonania etapy: np. przygotowanie planu projektu, realizowanie planu, realizacja projektu, rozmowa z szefem, itp.
4. Otaczaj się pozytywnymi, aktywnymi ludźmi.
Jeśli chcesz zwiększyć swoją motywację do działania pamiętaj, by w Twoim otoczeniu znalazły się pozytywne, radosne i optymistycznie patrzące na świat osoby. Staraj się rozmawiać z aktywnymi kolegami z pracy, unikaj towarzystwa ludzi, którzy marudzą i narzekają na pracę: nikt z nich nie okaże się dla Ciebie motywacją! Korzystaj za to z towarzystwa osób otwartych i uśmiechniętych. Tacy ludzie dodatkowo dodadzą Ci energii. Ich zapał do działania oraz siły witalne udzielą się i Tobie i sprawią, że będzie Ci się chciało działać.
5. Nie zrażaj się niepowodzeniami.
Porażki na drodze do celu nie motywują. Wręcz przeciwnie, zwykle osłabiają nasze siły i sprawiają, że nie chce się nam dalej próbować. W naszym przypadku zrazić Cię do działania mogą drobne trudności na etapie realizowania projektu albo zbyt mało czasu na jego dokończenie. Jeśli chcesz utrzymać motywację, nie pozwól by porażki Cię dołowały i sprawiały, że zaprzestajesz kolejnych prób. Każde niepowodzenie traktuj w kategorii lekcji, nauki na przyszłość z jakiej wyciągasz konstruktywne wnioski.
6. Niech inni Cię motywują i zachęcają do działania.
Zamierzasz osiągnąć jakiś cel i chcesz, aby nie dopadł Cię spadek motywacji? Powiedz komuś o swoich panach, najlepiej, gdyby było to kilka osób. Możesz zwrócić się o pomoc do kolegów i koleżanek z pracy, ukochanej osoby, rodzica, przyjaciela. Poproś te osoby, by Ci kibicowały i motywowały Cię do działania, zwłaszcza w chwilach zwątpienia. Gdyby było Ci ciężko i poddanie się byłoby blisko, znajoma osoba mogłaby wyciągnąć do Ciebie pomocną dłoń. Taki zabieg może okazać się wyjątkowo pomocny w wielu sytuacjach.
7. Inspiruj się dla zwiększenia motywacji.
Chcesz skutecznie zwiększyć motywację do działania? Znajdź najlepszą, czyli kogoś, komu się udało! Może to być koleżanka, która ostatnio dostała awans na podobne stanowisko. Porozmawiaj z ta osobą, poradź się jej, może podsunie Ci jakieś wskazówki, które przybliża Cię do osiągnięcia celu. Możesz tez inspirować się dzięki motywującym cytatom, pozwalającym na działanie mimo niepowodzeń. Taki cytat możesz zapisać w kalendarzu lub codziennie powtarzać go sobie jako życiowe motto.
Motywacja to wielka siła, która każdego dnia niejako popycha nas do działania. Jeśli jednak jest za mała, możemy mieć trudności z osiągnięciem wymarzonych celów. Z wykorzystaniem prostych sposobów na jej zwiększenie z pewnością każde nasze działanie zakończone będzie prawdziwym sukcesem.
Komentarze