Wymarzona praca za granicą

Praca za granicąWymarzona praca za granicą - Norwegia, Islandia, Holandia, Australia, USA. Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej bardzo dużo osób wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków bytowych. Wiele z nich zdecydowało się na stałe zamieszkanie poza granicami naszego kraju twierdząc, iż jest to dla nich dużo bardziej opłacalne.

Jak przedstawia się obecnie sytuacja światowego rynku pracy i czy faktycznie wciąż opłaca się wyjeżdżać z Polski?

Praca w Norwegii

Według badań naukowców pracujących dla ONZ od kilku lat na pierwszym miejscu stawiana jest Norwegia. Raporty wskazują, że Norwegowie są najszczęśliwszym narodem świata. Jeśli chodzi o szukanie tam pracy, Polakom wciąż jest potrzebne specjalne pozwolenie na szukanie zatrudnienia. Najlepiej jest w takim razie zarejestrować się w agencji oferującej pracę Norwegii. Ewentualnie, jeśli zaczniemy szukać zajęcia już po przyjeździe do Norwegii, należy jak najszybciej odwiedzić pobliski Urząd Pracy - przedłuża nam to dodatkowo pobyt za granicą o pół roku i pozwala na dokładniejsze przeszukanie dostępnych ofert pracy. Faktem jest, iż wyjeżdżając do Norwegii, wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość języka. Dlatego warto wcześniej zainwestować w naukę, co może zaprocentować w przyszłości.

Norwegia zajmuje czołówki list także ze względu na zarobki. Przeciętna pensja w tym kraju wynosi prawie 19 000 zł. Wyobraźmy sobie w takim razie, jak bardzo udało się podnieść standard życia osobom, którym udało się tam znaleźć zatrudnienie. Oczywiście, jak wszędzie, także i w Norwegii są mniej lub gorzej opłacane stanowiska ( chociaż porównując zarobki w Polsce, dla nas kraj Norwegów nie ma słabo opłacanych zajęć ). Przykładowo osoba z wykształceniem budowlanym jest w stanie zarabiać tam ok. 11 000 zł miesięcznie. Kelnerzy bądź elektrycy również nie mają się na co skarżyć - średnio otrzymują nawet kilka tysięcy więcej w przeliczeniu na polską walutę. W Norwegii zawsze znajdzie się miejsce dla zatrudnionych w służbie zdrowia - miesięczne wynagrodzenie lekarza to ok. 30 000 zł, natomiast pielęgniarki dostają mniej więcej 16 000 zł.

Praca w Islandii

Odrobinę niżej od Norwegii znaleźć można Islandię. Mimo kryzysu, jaki dotknął to państwo w 2008 roku, już teraz można spokojnie starać się tam o zatrudnienie. Najwięcej pracowników potrzebnych jest w przemyśle budowlanym i rybnym oraz w hotelach. Specjalnie dla Polaków chcących tam pracować, Islandia stworzyła dwuletni okres próbny. Aby zostać legalnie zatrudnionym, niezbędne jest specjalne pozwolenie. Nie jest to szybkie załatwienie formalności. Pozwolenie na pozostanie w Islandii wystawiane jest przez pracodawcę, który chce nas zatrudnić. Ten z kolei musi otrzymać zgodę związku zawodowego przedstawiając, dlaczego chce zatrudnić obcokrajowca. Najgorsze w tym momencie dla Polaka jest to, że zanim otrzyma konkretną decyzję od pracodawcy, jest zobowiązany opuścić teren Islandii.

Praca w Australii

Kolejnym państwem, w którym opłaca się szukać pracy, jest Australia. W tym kraju brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników: inżynierów, dentystów, biochemików, nauczycieli czy dziennikarzy. Jednak, aby zacząć tam pracę, niezbędna jest wiza. Dla osób szukających stałego zatrudnienia dostępna jest wiza tzw. ?na sponsora?. Pracodawca w tym momencie zgłasza się do Urzędu Imigracyjnego jako sponsor i zatwierdza tam stanowisko, na które chce nas zatrudnić. Wtedy dopiero przychodzi nasza kolej na złożenie wniosku do urzędu. Oczywiście do samego pracodawcy musimy dostarczyć CV napisane w języku angielskim, a także dołączyć rekomendacje z poprzednich miejsc pracy. W Australii ogromną uwagę zwraca się na kwalifikacje i doświadczenie pracowników.

Przejdźmy do zarobków. Pracując, jako wykwalifikowany pracownik, możemy spodziewać się wynagrodzenia od $13 do $18 (dolarów australijskich) za godzinę. Znajdzie się tu tak że zajęcie dla osób ze słabą znajomością języka angielskiego. Przykładowo, jako pomoc w kuchni otrzymujemy $10 - $14 na godzinę, ogrodnik - nawet $20, a pracownik rozkładający towar w supermarkecie - do $14. Dla Polaków takie wysokości stawek godzinowych są, szczerze mówiąc, wyjątkowo atrakcyjne.

Praca w USA - Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej

Kolejnym krajem, w którym można podnieść standard życia, są Stany Zjednoczone. Mimo kryzysów i spadku wartości dolara warunki bytowe i wynagrodzenia są tam o niebo lepsze niż w Polsce. Faktem jest, że teraz dużo trudniej znaleźć pracę w USA, niż kilkanaście lat temu, kiedy to Ameryka była dla Polaków Ziemią Obiecaną. Jednak odrobina uporu i samozaparcia może pozwolić nam na pracę za oceanem.

Zacznijmy od najpopularniejszych zawodów w Stanach Zjednoczonych. Pracując na stanowisku sprzedawcy, otrzymujemy wynagrodzenie ok. 6800 zł. Porównując to z polskimi warunkami pracy, wiele z nas przestałoby już o cokolwiek pytać. Idźmy dalej - kasjer za oceanem zarabia ok. 5500 zł miesięcznie, pracownik gastronomii ponad 1500 zł, natomiast na stanowisku kelnera pensja wynosi 5600 zł. Jeśli chodzi o wyższe stanowiska dla osób z zaawansowanym stopniem znajomości języka - tu sytuacja przedstawia się jeszcze bardziej kolorowo. Pracownik biurowy otrzymuje wynagrodzenie w wysokości prawie 8000 zł, sekretarka zarabia ponad 9000 zł. Otrzymując pracę w Biurze Obsługi Klienta możemy być przygotowani na 9000 zł, nie mówiąc już o kolosalnych zarobkach pielęgniarek rzędu przeszło 18 500 zł.

Praca w Holandii

Zaraz za Stanami Zjednoczonymi figuruje Holandia. W tym kraju ustalana jest głównie stawka godzinowa. Od stycznia 2013 roku dla osób powyżej 23 lat zarobki zostały podniesione do 8, 48 euro brutto/godzinę. Mowa tutaj o pełnoetatowej pracy, czyli 40 godzinach tygodniowo. Przy takich zarobkach tygodniowo jesteśmy w stanie zarobić ok. 340 euro, co daje nam 1470 euro brutto miesięcznie. Po odprowadzeniu wszystkich składek zostaje nam 1200 euro. Po przeliczeniu holenderskiego wynagrodzenia na złotówki nie ma wątpliwości, że praca w kraju tulipanów jest bardzo atrakcyjna dla Polaków.

Praca za granicą może się okazać bardzo często ciężka. Mimo to zarobki w innych krajach kuszą przede wszystkim młodych ludzi. Dla wielu wyjazd okazuje się strzałem w dziesiątkę i zdecydowanym polepszeniem warunków życia. Pamiętajmy jednak, że przed każdym takim wyjazdem należy poznać dokładnie wszystkie formalności związane z pobytem za granicą oraz poszukiwaniem pracy, aby później nie paść ofiarą oszustów, których jest wielu na całym świecie.