Afirmacja - co to? Afirmacje życia, miłości, zdrowia

Co to jest afirmacja?Afirmacje to pozytywne słowa o nas, naszym życiu. Ich zadaniem jest dodawać nam wiary, energii i motywacji, sprawiać, że będzie nam się chciało działać. Takie właśnie są te pojęcia - zwroty, słowa, krótkie zdania, których moc jest naprawdę wielka. Na czym polega fenomen afirmacji, dlaczego są tak popularne we współczesnej psychologii oraz co i jak można afirmować?

Co to jest afirmacja?

Obecnie uznaje się je za jedne z najważniejszych, ale i najskuteczniejszych metod w procesie wspierania rozwoju osobistego - zadaniem afirmacji jest pomoc w kształtowaniu pozytywnego obrazu własnej osoby, poprawa samooceny oraz ułatwienie radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

Dlaczego pozytywne myślenie jest takie ważne?

Myśl pozytywnie, bądź optymistą… dlaczego pozytywne spojrzenie na świat jest tak istotne? Optymistyczne nastawienie do siebie i innych jest nieodłącznym elementem dobrostanu psychicznego i zadowolenia życiowego. One z kolei wpływają na nasze zdrowie psychiczne, które - obok zdrowia fizycznego - jest wyznacznikiem naszej ogólnej kondycji. Tak też pozytywne myśli - jak magnes - przyciągają to, co dobre - wspomnienia, myśli i słowa. Są wsparciem, ale i motywatorem do pozytywnych zmian. Ich zadaniem jest również otaczanie się konstruktywnymi przekonaniami w celu radzenia sobie z tym, co trudne. Gdy stosujemy w życiu afirmacje o wiele łatwiej nam z automatu myśleć pozytywnie, nawet wtedy, gdy dane wyzwanie na początku nas przeraża. Takie aprobaty są doskonałym rozwiązaniem w przypadku nadmiernych lęków, życia w stresie i pod presją czasu. Regularne stosowanie afirmacji sprawia, że pozytywne myślenie staje się niejako naszym nawykiem, solidną bazą do budowania życiowych doświadczeń.

Afirmacja na dobry początek dnia
Afirmacja na dobry początek dnia

Rodzaje afirmacji

Istnieje wiele rodzajów i typów tego tytułowego pojęcia, możemy afirmować wiele sfer naszego życia. Do najpopularniejszych zaliczamy afirmacje:

  • życia;
  • miłości;
  • zdrowia;
  • uniwersalną.

Afirmacja życia

Życie jest procesem - to pasmo sukcesów i porażek, dobrych i złych momentów, przeżywania emocji, doświadczenia różnych stanów i sytuacji, bycia ich świadkiem, obserwatorem, uczestnikiem. W ciągu naszego życia rozwija się nasza tożsamość, osobowość, kształtują się określone postawy i wartości. Tytułowe aprobaty mogą stać się wskazówkami, pomocą, wsparciem, ale i narzędziem, pozwalającym na budowaniu pozytywnego obrazu siebie w życiu i innych ludzi. Sprzyja to przyjmowaniu postawy optymistycznej, jak również samopoznaniu. Poprawnie stosowane mogą być niezwykle cennym wsparciem w procesie budowania relacji z samym sobą oraz innymi ludźmi. Jak afirmować życie? Jakich słów i zwrotów stosować? Na pewno należy:

  • używać zwrotów pozytywnych o życiu, wyrażać się o nim pochlebnie, podkreślać wartość życia, jego kruchość, ale w kontekście wyjątkowego daru, jakim ono jest;
  • używać czasu teraźniejszego, mówić o tym, jakie jest życie w tym momencie, nie wracać do przeszłości i podkreślać, że teraz jest lepiej lub mówić o tym, co będzie, gdybać;
  • wybierać proste konstrukcje zdaniowe, które łatwo zapamiętać.

Poniżej kilka przykładów afirmacji życia - można stosować je w takiej formie lub dodać coś od siebie, dowolnie je zmodyfikować.

  1. "Moje życie jest wyjątkowym darem";
  2. "Uwielbiam żyć";
  3. "Życie jest piękne i wartościowe";
  4. "Koncentruję się na tym, co dobre w moim życiu";
  5. "Każdy dzień mojego życia jest wyjątkowy";
  6. "Każdy dzień jest szansą na to, aby być szczęśliwym";
  7. "Najważniejsze jest dzisiaj: tu i teraz, to najpiękniejszy czas w moim życiu";
  8. "Moje życie jest pełne radości, miłości i uśmiechu";
  9. "Jestem dumna/y z tego, jak dziś wygląda moje życie";
  10. "Cieszę się każdą chwilą i doceniam to, co dostaję od życia";
  11. "W każdej chwili mojego życia widzę coś wyjątkowego i pięknego";
  12. "Każdy dzień przybliża mnie do spełnienia marzeń i osiągnięcia celów";
  13. "Każdy dzień obfituje w niezwykłe doświadczenia";
  14. "Jestem wdzięczny za to, co każdego dnia daje mi życie";
  15. "Cieszę się, że jestem, żyję i mogę robić to, co kocham";
  16. "Kocham moje życie i to, jak dziś wygląda";
  17. "Jestem zadowolona/y z tego, jak żyję";
  18. "Każda chwila mojego życia jest wyjątkowa i niepowtarzalna";
  19. "Każdy dzień mojego życia uczy mnie czegoś wyjątkowego";
  20. "Jestem wdzięczna/y za każdy dzień mojego życia".

Tytułowe aprobaty życia mogą stać się niezwykle pomocne w procesie budowania pozytywnego obrazu świata, w radzeniu sobie z trudnościami, jak i podnoszeniu samooceny oraz pewności siebie.

Afirmacja miłości

Miłość jest najważniejszym i najpiękniejszym uczuciem w naszym życiu. To ona sprawia, że nasze życie ma sens, nadaje mu wyjątkowego charakteru, sprawia, że chce nam się żyć, poprawia nasze samopoczucie, pozytywnie wpływa na samoocenę. Miłość determinuje relacje międzyludzkie i sprawia, że są one głębokie, prawdziwe i bardzo wartościowe. Jak jednak tytułowe zagadnienie może wpłynąć na nasze życie i relacje z innymi? Na pewno jego rolą jest podkreślenie znaczenia miłości do samego siebie oraz innych ludzi. Dzięki temu podniesie się nasza samoocena, ale i relacje z innymi będą lepsze i trwalsze. Dzięki afirmacjom dostrzeżemy, jak wiele dobrego wniosą w nasze życie inni ludzie, zaczniemy dostrzegać w nich dobro, szczerość, być może przyciągniemy do siebie więcej wartościowych osób, poszerzy się grono naszych przyjaciół. Pozytywne słowa na temat innych oraz łączącej nas relacji mają również za zadanie redukować poziom lęku, stresu, sprawić, że zaczniemy myśleć pozytywnie o sobie i innych. Mogą one stać się również lekiem na trudne doświadczenia, np.: pomóc nam odbudować swój świat po zdradzie, porzuceniu oraz otworzyć się na nowe relacje, być może nową miłość.

Jak stosować afirmacje miłości, o czym pamiętać?

  • Na pewno warto podkreślać rolę miłości, mówić o tym, jakim jest wyjątkowym uczuciem i ile dobrego wnosi w nasze życie;
  • Możemy w swoich aprobatach miłości odnosić się zarówno do siebie, jak i bliskich osób, można wyrażać się pozytywnie o różnych rodzajach miłości;
  • Należy stosować proste i pozytywne sformułowania, uniknąć odnoszenia się do przykrych doświadczeń i podkreślania, że teraz jest lepiej. Warto dodać, że odnoszenie się do przykrości zawsze generuje trudne i bolesne wspomnienia, a nie chcemy do nich wracać, prawda?
  • W tytułowych aprobatach miłości mogą, a nawet powinny pojawić się emocje, mówmy o tym, kogo i za co kochamy.

Poniżej znajdują się piękne przykłady, które, warto stosować każdego dnia. Możemy je dowolnie modyfikować lub używać w takiej formie.

Afirmacje o miłości do samego siebie oraz samoakceptacji:

  1. "Kocham siebie";
  2. "Uwielbiam to, jaką jestem osobą";
  3. "Jestem zdolną i wartościową osobą";
  4. "Lubię to, jak każdego dnia zmieniam się na lepsze";
  5. "Każdego dnia lubię/kocham siebie coraz mocniej";
  6. "Jestem osobą pełną miłości do siebie i innych ludzi".

Afirmacje o miłości do innych ludzi, ważnych w naszym życiu:

  1. "Jestem gotowa/y na miłość i bycie z kimś blisko";
  2. "Moja miłość jest wyjątkowa, silna i przetrwa wszystko";
  3. "To cudownie kogoś kochać, a ja mam to szczęście";
  4. "Uwielbiam kochać i doświadczać miłości każdego dnia";
  5. "Miłość, którą czuję, jest moją siłą";
  6. "Doceniam bliskie mi osoby i z całego serca pielęgnuję to, co nas łączy";
  7. "Doceniam ludzi, którzy mnie kochają i również ich kocham";
  8. "W każdym człowieku dostrzegam to, co dobre i wartościowe";
  9. "Miłość nadaje naszemu życiu sens";
  10. "Czuję wdzięczność za miłość, którą obdarzają mnie inni ludzie";
  11. "Doceniam to, że mogę kochać";
  12. "Jestem wdzięczna/y za to, że ktoś mnie kocha i potrzebuje";
  13. "Dziękuję za tą miłość, wypełnia mnie całą/całego";
  14. "W każdej chwili życia dostrzegam miłość".

Afirmacja zdrowia

Pozytywne myślenie, które odnosi się do naszego zdrowia same w sobie nie wyleczy nas z choroby, ale może być doskonałym wsparciem w dążeniu do zdrowia i dobrego samopoczucia. Jego zadaniem jest wprawianie nas w dobry nastrój i pomaganie w procesie zdrowienia czy utrzymywania zdrowia. Takie myślenie również wyposaża nas w siłę i energię, niezbędną do poradzenia sobie z chorobą czy po prostu gorszym nastrojem. Moc słów jest niezwykła - dzięki nim lepiej się czujemy, jesteśmy odporniejsi na choroby oraz ich powikłania. Jak stosować tytułowe aprobaty zdrowia? Na pewno warto pamiętać o kilku kwestiach, przede wszystkim:

  • należy je formułować w czasie teraźniejszym - mówmy o tym, co jest tu i teraz, nie odwołujmy się do przeszłości ani nie stosujmy czasu przyszłego, nie gdybajmy, ale mówmy o tym, co jest dziś, jak się czujemy;
  • unikajmy przeczeń, mówimy wprost i konkretnie, np.: zamiast mówić: "Nie czuję się chora" powiedz "Czuję się zdrowa". Używajmy słów o pozytywnym znaczeniu, które dobrze się kojarzą;
  • warto formułować krótkie i treściwe zdania, które niosą prosty, jasny i pozytywny przekaz, pozwalający nam na poprawę samopoczucia oraz wspierają w walce o zdrowie i dobry nastrój;
  • Afirmacje zdrowia powinny odnosić się do tego, co chcemy osiągnąć w kwestii naszego zdrowia, wtedy będą o wiele bardziej skuteczne, łatwiej nam będzie w nie uwierzyć.

Poniżej znajdują się ciekawe przykłady, z których można dowolnie korzystać lub na ich podstawie stworzyć własne, odnoszące się bezpośrednio do nas i naszej sytuacji zdrowotnej.

  1. "Widzę, że jestem w dobrej formie";
  2. "Jestem zdrowa/y";
  3. "Szanuję swoje zdrowie";
  4. "Moje ciało jest w dobrej formie";
  5. "Dbam o siebie i dobrze się czuję";
  6. "Jestem pełna/y pozytywnej energii";
  7. "Czuję się mocna/y i wytrzymała/y";
  8. "Dobrze się czuję w swoim ciele, czuję, że jestem zdrowa/y";
  9. "Szanuję swoje ciało i duszę";
  10. "Przebywam w zdrowym środowisku, które doskonale na mnie wpływa";
  11. "Czuję spokój i wewnętrzną siłę";
  12. "Mam prawo do dbania o swoje zdrowie i robię to najlepiej, jak umiem";
  13. "Robię wszystko, co mogę dla mojego zdrowia";
  14. "Czuję, że jestem silną, zdrową i pełną energii osobą, mogą zdziałać naprawdę wiele!";
  15. "Otwieram się na zdrowie i dobry humor";
  16. "Wiem, że poradzę sobie z chorobami i zadbam o swoje zdrowie";
  17. "Dbam o siebie, co daje mi dobre zdrowie i siłę do działania";
  18. "Wiem, co jest najlepsze dla mojego zdrowia";
  19. "Chcę być zdrowa/y i zrobię wszystko, aby zachować dobre zdrowie jak najdłużej";
  20. "Czuję w sobie moc do pokonania chorób i cieszenia się zdrowiem".

Z pewnością powyższe przykłady pozytywnego myślenia okażą się pomocne w budowaniu obrazu siebie w kontekście własnego zdrowia.

Proste afirmacje dla każdego z nas

Tytułowe zagadnienie może odnosić się do różnych sfer naszego życia. Możemy również wybrać jedną lub kilka z afirmacji uniwersalnych, poniżej kilkanaście ciekawych przykładów dla każdego z nas.

  1. "Jestem wartościową osobą";
  2. "Dam sobie radę ze wszystkim";
  3. "Gdy będę próbował/a na pewno mi się uda";
  4. "Lubię być sobą";
  5. "Każdego dnia robię coś wyjątkowego";
  6. "Jestem dumna/y ze swoich osiągnięć";
  7. "Poradzę sobie z tym";
  8. "Kocham siebie taką/takim jaką/jakim jestem";
  9. "Wiem, że zasługuję na miłość i szacunek";
  10. "Każdego dnia jestem lepszą wersją siebie";
  11. "Uwielbiam siebie i to, jak pozytywnie się zmieniam każdego dnia";
  12. "Jestem otwarta/y na to, co nowe i nieznane";
  13. "Uwielbiam ludzi, których mam wokół siebie";
  14. "Czuję wewnętrzną siłą i spokój";
  15. "Jest we mnie wiele pozytywnej energii";
  16. "Każdego dnia czuję, że mam w sobie więcej odwagi i siły";
  17. "Jestem odważną i pewną siebie osobą";
  18. "Codziennie czuję przypływ mocy, dam radę!";
  19. "Kocham życie takim, jakie jest";
  20. "Kocham siebie".

Afirmacje przy zachodzie słonca
Afirmacje przy zachodzie słońca

Co zrobić, aby afirmacje były skuteczne?

Co można zrobić, aby stosowanie pozytywnego myślenia było skuteczną metodą w walce z trudnościami i pomagało nam w zwiększaniu motywacji? Warto formułować je w odpowiedni sposób, ale dodatkowo również zadbać o parę czynników, które zwiększają ich skuteczność, a dokładniej:

  • postępować tak, jak głosi pozytywne myślenie - gdy mówimy, że czujemy się silni i zmotywowani to róbmy wszystko, aby właśnie tak się czuć, niech afirmacje działają metodą samospełniającego się proroctwa;
  • angażować się emocjonalnie w swoje treści - niech nasze samopoczucie będzie tak dobre i pozytywne, jak treść naszych pozytywnych myśli, wypowiadajmy je w myślach lub na głos, ale z pełnym zaangażowaniem, siłą i energią - tak, aby w nie uwierzyć;
  • dobrze wybierać miejsce i czas, gdy się afirmuje. Powtarzanie czegokolwiek tuż przed egzaminem, kiedy już opanowuje Cię stres, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Może będzie to czas przy porannej kawie lub podczas wieczornej medytacji? Zadbajmy o to, by być wtedy zrelaksowaną/nym i spokojną/nym;
  • jeśli pragniesz, aby tytułowe zagadnienie pomogło Ci w znalezieniu życiowej siły i motywacji powtarzaj je codziennie, najlepiej kilka razy. To pozwoli Ci na regularne dostarczanie sobie pozytywnych bodźców i znacznie zwiększy skuteczność pozytywnego myślenia;
  • zapisuj tytułowe aprobaty na tablicy, w notesie, na tapecie w telefonie czy komputerze, otaczaj się nimi, co pozwoli Ci często do nich wracać i przypominać sobie ich pozytywny wydźwięk.

Magia słów w naszym życiu - podsumowanie afirmacji

Afirmacje wykorzystują magię słów: stosowanie tych zwrotów ma za zadanie kształtowanie naszych myśli i przekonań tak, abyśmy byli zmotywowani do działania, bardziej otwarci, śmiali się i byli zadowoleni z siebie. Poprzez wpływanie na nasze myśli, emocje i zachowania możemy lepiej radzić sobie z życiowymi wyzwaniami, patrzeć na codzienne sprawy z optymizmem, lepiej radzić sobie z niepowodzeniami i traktować je jako cenne lekcje, a nie życiowe porażki. Dzięki pozytywnym myśleniu o wiele łatwiej nam wyrażać wdzięczność i doceniać to, co mamy. Jego stosowanie jest niezwykle proste, możemy je elastycznie dopasowywać do swojej aktualnej sytuacji, afirmować miłość, swoje zdrowie czy ogólnie całe życie. Dzięki nim jest ono pełniejsze, bardziej satysfakcjonujące, ale i bardziej szczęśliwe.

Komentarze