Choleryk to jeden z typów temperamentu, ekstrawertyk określany jako pobudliwy, zdecydowany oraz aktywny. Cholerycy nie należą do osób łatwych w obyciu, bywają bowiem drażliwi, wybuchowi, działają impulsywnie. Z drugiej jednak strony docenia się ich za zdecydowanie, stanowczość w działaniu oraz energię życiową, która udziela się innym. Choleryk potrafi zmotywować do działania, jest przedsiębiorczy oraz uparcie dąży do celu.
Test: Czy jesteś cholerykiem?
Odpowiedz na poniższe pytanie i sprawdź, czy jesteś cholerykiem?
- Jestem osobą dość porywczą i wybuchową, łatwo mnie wyprowadzić z równowagi.
- Czasem działam impulsywnie, zrobię coś zanim pomyślę.
- Denerwuję się, gdy coś idzie nie po mojej myśli.
- Jestem osobą upartą, dążę do wyznaczonych sobie celów.
- Lubię kierować innymi, dominować nam nimi.
- Działam szybko, dynamicznie, bardzo lubię zmiany w swoim otoczeniu.
- Jestem osobą zdecydowaną i pewną siebie.
- Źle reaguję na monotonię, szybko się nudzę i denerwuje mnie powtarzalność niektórych obowiązków.
- Jestem dobrym organizatorem, działam pewnie.
- Uważam, że jestem osobą odważną, chętnie próbuję czegoś nowego.
Jeśli Twoja odpowiedź na większość pytań była na "tak" - z pewnością jesteś cholerykiem. Przeczytaj teraz swoją listę mocnych i słabych stron i porównaj, czy zachowanie choleryka w domu oraz w pracy jest podobne do Twojego.
Mocne i słabe strony
Choleryk kojarzy się nam z kimś, kto stale krzyczy i się złości ale nie jest to do końca prawdą. Osoba o tym typie temperamentu ma wiele zalet: jest aktywna, działa zdecydowanie. To pewny siebie człowiek, który jest nastawiony przede wszystkim na działanie. Decyzje podejmuje szybko i zazwyczaj trafnie. Jest samodzielny, stanowczy, niezależny, odważny w działaniu. Zaletę stanowi także poczucie odpowiedzialności choleryka. Osoby te posiadają silną wolę, nie boją się ryzykować. Cholerycy są zaradni życiowo, znajdują wyjście z każdej sytuacji, to osoby pracowite i przedsiębiorcze. Pozazdrościć im można również energii życiowej oraz optymistycznego nastawienia do świata.
Jakie wady ma choleryk? Do jego słabszych stron z pewnością należy to, że jest osobą impulsywną, wybuchową, bywa porywczy, a nawet agresywny. Swoje emocje bardzo silnie uzewnętrznia, zdarza mu się wybuchnąć złością, krzyczeć. Jest tak zwłaszcza w przypadku, gdy coś idzie nie po myśli choleryka. Cholerycy są osobami bardzo upartymi, rzadko słuchają innych, bywają zuchwali. Nie boją się manipulacji, chcą za wszelką cenę przewodzić.
Choleryk w rodzinie i związku
Jak zachowuje się choleryk jako dziecko? Przede wszystkim mali cholerycy są głośni i władczy. Dziecko-choleryk jest grzeczne, jeśli wszystko idzie po jego myśli. Gdy jednak odmówi się mu czegoś lub kolega zrobi coś, czego nie chciał, maluch może wybuchnąć niepohamowaną złością lub wpaść w histerię. Najpierw widoczne jest to w relacji dziecko-rodzic, następnie na stopie relacji z innymi dziećmi. Dzieci-cholerycy źle reagują na krytykę, łatwo się obrażają, co może powodować trudności w relacjach rówieśniczych. Otoczenie z kolei może określać dzieci-choleryków jako osoby niegrzeczne, źle wychowane. Poza tym, są to dzieci aktywne, ciekawe świata, odważne, uparte i energiczne. To mali złośnicy ale jednocześnie dzieci przebojowe i pewne siebie. Warto określać takim dzieciom jasne granice i równie uparcie oraz konsekwentnie wymagać ich przestrzegania. Nie hamujmy ich energii życiowej ale właściwie ją ukierunkowujmy. Możemy proponować dziecku udział w zajęciach dodatkowych, w tym opartych na rywalizacji, którą cholerycy bardzo lubią.
Choleryk jako rodzic to rodzic silny i zdecydowany, bywa surowy. Przewodzi w rodzinie, jest jej głową, to bowiem osoba władcza, reaguje gwałtownie i nie znosi sprzeciwu. Z rodzicem takim trudno rozmawiać, wygłaszając pogląd z jakim się nie zgadza, gdyż oczekuje on posłuszeństwa ze strony reszty rodziny. Z drugiej jednak strony rodzic-choleryk jest człowiekiem odpowiedzialnym, dającym poczucie bezpieczeństwa, pomaga w rozwiązywaniu problemów oraz skutecznie motywuje.
A jak zachowuje się choleryk w związku? Z pewnością chce być osobą decydującą, przywódcą oraz głową związku, bez względu na płeć. Nudzi go romantyzm, rozmowy "o niczym", oczekuje konkretów, przez co może być postrzegany jako osoba gruboskórna. Wie jednak, jak zadbać o rodzinę, bierze na siebie odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo oraz zapewnienie najbliższym bytu. Choleryk w związku jest zaradny, wie, jak rozwiązać problem, proponuje proste ale skuteczne rozwiązania. Trzyma się swoich zasad i poglądów. Uważaj jednak na wybuchowy charakter choleryka - jako partner bywa porywczy, mogą mu się zdarzyć wybuchy złości, ma tendencje do krytykowania drugiej osoby, a jego szczerość czasem może zranić. Związek z drugim cholerykiem będzie prawdziwym wulkanem emocji. Dobry związek choleryk może stworzyć z sangwinikiem (radość sangwinika rozładuje złe emocje) oraz melancholikiem (wrażliwość melancholika złagodzi jego temperament).
Choleryk w pracy
W pracy cholery zachowuje się podobnie: działa zadaniowo, jest zdeterminowany i skupiony na swoich obowiązkach. Denerwuje go czekanie, jest niecierpliwy, chce od razu coś robić i widzieć efekty swojej pracy. Z uwagi na tendencję choleryków do przewodzenia, źle radzą sobie oni jako podwładni. Dążą więc do obejmowania stanowisk kierowniczych, są dobrymi szefami, managerami, kierownikami. Doskonale poradzą sobie w sprzedaży, handlu, np. jako kierownik sklepu. Choleryk lubi i potrafi mieć wszystko pod kontrolą, jest dobrym negocjatorem, np. w rozmowach w dostawcami.
Choleryk gorzej pracuje w grupie, gdyż trudno mu przyjąć zdanie innych osób, zgodzić się z kimś, kto ma nieco inne poglądy niż on. Często pochodzi w tej kwestii do nieporozumień. Choleryk znacznie lepiej pracuje, gdy musi wydawać polecenia niż je wypełniać. Sprawdzi się w pracy, w której oczekuje się od niego wyzwań, np. w agencji reklamowej czy dziale marketingu. Znakomicie poradzi sobie także w budownictwie: jego silny charakter pozwoli mu na bycie kierownikiem budowy czy szefem grupy inżynierów. Choleryk może być również znakomitym dziennikarzem, jego siła przebicia sprawi, że ciekawie zredaguje każdy reportaż. Może poszukać również pracy w innych mediach, w tym radiu czy telewizji. Choleryk będzie także przekonującym przedstawicielem handlowym. Taka praca wiązać się z będzie z częstymi wyjazdami, co jest dla choleryka doskonałym rozwiązaniem.
Nie będzie efektywnym pracownikiem, gdy jego zajęcia będą monotonne i powtarzalne, np. w formie produkcyjnej lub w biurze. Choleryk gorzej sprawdza się w profesjach, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem, gdyż na pierwszy rzut oka jest osobą rzeczową, wręcz chłodną. Jego silna osobowość może onieśmielać, dlatego powinien zrezygnować z zawodów, w których jego zadaniem miało być np. obsługiwanie klientów, np. praca na stanowisku sprzedawcy. Choleryk powinien zwrócić szczególną uwagę na swoje poświęcenie pracy, ma bowiem predyspozycje do borykania się z pracoholizmem.
Jak wypoczywa choleryk?
Choleryk wypoczywa aktywnie, lubi działać. Ciekawy pomysłem na urlop będzie dla niego aktywny wyjazd, na przykład podróż w góry czy wypad na ściankę wspinaczkową. Ucieszy go wpływ kajakowy i inne pomysły, wiążące się z ryzykiem oraz pewną dozą niebezpieczeństwa. Jeśli jednak potrzebuje spokojniejszego wypoczynku, decyduje się na uprawianie ulubionego sportu, wyjazd do luksusowego SPA, gdzie wszyscy będą nim zainteresowani jako ważnym klientem. Choleryk lubi, gdy się go rozpieszcza, nie oznacza to jednak, że chce pławić się w luksusie. Lubi jednak, kiedy wszyscy się nim interesują, uwielbia być doceniany i chwalony.
Choleryk: ambitny i impulsywny - jak nad sobą pracować?
Jeśli jesteś cholerykiem, nie bój się, że inni będą Cię postrzegać jako osobę wybuchającą złością. Pamiętaj, że jesteś doskonałym przywódcą, panuj jednak nad swoimi emocjami aby nie urazić innych oraz nie zrazić ich do siebie. Korzystaj ze swojej odwagi, stanowczości, realizuj swoje pomysły i zamierzenia. Doceniaj swoją odwagę, zdecydowanie oraz chęć działania i aktywność. Pracuj nad impulsywnością oraz gwałtownością reakcji.
Komentarze