Jak znaleźć i zyskać przyjaciół?

Grupa przyjaciółKażdy z nas chce mieć grupę znajomych, w której czuje się dobrze, może z nimi wyjść na spotkanie, do kina. Chcemy mieć również przyjaciół, zaufane osoby, które będą przy nas na dobre i na złe. Jak ich zdobyć?

Jak poznać nowe osoby i sprawić, by wytworzyła się między nami przyjaźń?

Po co nam przyjaciele?

Przyjaciel to wartościowa osoba, z którą łączy nas bardzo wiele. Przyjaciel to ktoś, z kim łączy nas dłuższa znajomość, do kogo mamy zaufanie i możemy porozmawiać o wszystkim. Przyjaciołom zwierzamy się z sekretów, mówimy im o swoich lękach, rozterkach, dzielimy z nimi chwile smutne i radosne. Przyjacielem może być osoba każdej płci. My, kobiety częściej mamy przyjaciółki ale niewykluczone, że wiele z nas cieszy się z posiadania przyjaciela-mężczyzny. Pomoże on w "rozgryzieniu" mężczyzn, podpowie, jak poderwać kogoś, kto nam się podoba, będzie idealnym partnerem na sobotnie szaleństwa na parkiecie, gdy jesteśmy singielkami.

Co jednak zrobić, gdy nie mamy bliskich przyjaciół, nie mamy komu się wyżalić ani z kim iść na kawę? Niełatwo jest znaleźć przyjaciela "na już". Można jednak poszerzać grono swoich znajomych. Kto wie, może ktoś z nich zasłuży na miano naszego przyjaciela lub przyjaciółki?

Jak zdobyć nowych znajomych?

Chcesz zdobyć nowych, ciekawych znajomych i masz nadzieję, że ktoś z nich okaże się kandydatem na przyjaciela lub przyjaciółkę? Do dzieła!

1. Bywaj wśród ludzi i poznawaj nowych znajomych

Nie poznasz nikogo, gdy nie wyjdziesz do ludzi: tak mawiały nasze babcie i mamy. Dziś jest nieco inaczej ale… to nadal kontakty bezpośrednie pozwalają nam najszybciej poznawać nowych ludzi. Chcesz poszerzyć grono swoich znajomych? Wyjdź do ludzi, idź do klubu z koleżanką, zapisz się na kurs tańca czy języka obcego lub wybierz się na wycieczkę, np. dla singli. Niekoniecznie musisz znaleźć na wczasach miłość ale grupę ciekawych znajomych już tak. A może Twój partner albo ktoś z Twoich obecnych przyjaciół ma ciekawych znajomych z pracy? Zaproś ich wszystkich na imprezę, poznajcie się, może się polubicie? Dzięki temu Wasza "paczka" powiększy się, a spędzanie wspólnie wolnego czasu będzie jeszcze przyjemniejsze.

2. Zagaduj nieznajomych

Oczywiście nie oznacza to, że masz nałogowo nagadywać do każdej, napotkanej osoby. Postaraj się za to zagadać do nieznajomego w autobusie czy pociągu, np. jeśli czyta książkę, zapytaj, czy jest interesująca, spytaj, jaka jest kolejna stacja. Możesz zagadnąć osobę w komunikacji miejskiej, na przystanku czy w sklepie, np. supermarkecie, np. gdy chce kupić to, co Ty i pytasz, czy już używała tego produktu i może go polecić. Może mieszkacie niedaleko i możecie robić zakupy wspólnie? Z pewnością będą przyjemniejsze.

3. Skorzystaj z możliwości, jakie daje internet

Jeśli jesteś osobą nieśmiałą, skorzystaj z mocy internetu. Tam również poznać można ciekawe i wartościowe osoby… jeśli wiesz, gdzie szukać. Przeglądaj fora tematyczne, zagadaj o kilku znajomych twoich znajomych, skomentuj miło czyjeś zdjęcie, może zostawi po Twoim równie miły komentarz. Uaktywnij się na profilu Twojego miasta, może uda Ci się zebra grupę osób na wspólne wyjście na spacer, rolki, rowery czy do kina. Możecie umówić się we 3-4 osoby choć na kawę, później spotkanie może przenieść się np. do klubu czy spotkać się u kogoś z Was na wspólnie oglądanie filmów.

4. Odnawiaj stare kontakty

Pamiętasz koleżankę z przedszkola, która wyprowadziła się z miasta? A może miałaś fajnych znajomych w liceum ale gdy wyjechałaś na studia kontakt się urwał? Włącz internet i poszukaj znajomych w sieci albo przejdź się po rodzinnej miejscowości i popytaj o nich. Może ktoś wrócił albo mieszka niedaleko i chętnie się spotka? Takie odnawiane znajomości mogą przerodzić się w piękną i długoletnią przyjaźń.

5. Nie szukaj przyjaciół na siłę

Pamiętaj, by nie szukać nowych znajomych na siłę, nie bądź nachalna w swoich kontaktach, nie prowokuj i nie kokietuj mężczyzn: odbiorą to jako próbę flirtu! Nie męcz innych kobiet prośbami o wspólne zakupy czy spacer, jeśli widocznie nie mają na to ochoty. Szukanie przyjaciół czy nawet nowych znajomych na siłę nigdy nie jest dobrym pomysłem, więzi rodzą się spontanicznie.

6. Stroń od nieszczerości i fałszu ale i nie daj się wykorzystywać!

Aby zyskać przyjaciela lub w ogóle przyjaźń, należy być dobrym przyjacielem, czyli być osoba szczera, lojalną, stronić od nieszczerości, fałszu i obmawiania. Jeśli dasz się poznać jako osoba, której nie można zaufać, z pewnością niewiele osób będzie chciało poznać Cię bliżej i przyjaźnić się z Tobą. Z drugiej strony… nie dawaj się wykorzystywać, nie ulegaj i nie rób wszystkiego o co Cię poproszą tylko po to, by zyskać znajomych. Jeśli chcesz zyskać przyjaciół pamiętaj, by słuchać ludzi: tego, co mówią, kiedy Ci się zwierzają. Nie tylko słysz co mówią ale również słuchaj. Rozmawiaj z nimi, dyskutuj, podawaj racjonalne argumenty. Interesuj się tym, co mówią inni, doradzaj im ale tylko wtedy, gdy o to poproszą.

7. Bądź sobą i daj się lubić!

Chcesz, żeby inni Cię lubili? W takim razie daj się lubić! Bądź wesołą, towarzyską i pewną siebie kobietą (oby nie za bardzo, bo będziesz postrzegana jako osoba snobistyczna i zadufana w sobie). Opowiadaj śmieszne ale taktowne dowcipy, opowiadaj interesujące historie, interesuj się tym, co się dzieje. Podczas rozmowy patrz w oczy ale niezbyt nachalnie, uśmiechaj się do osób, z którymi się spotykasz. Dasz się poznać jako osoba życzliwa i sympatyczna, a jak wiemy pierwsze wrażenie jest bardzo istotne, gdy poznajemy nowe osoby. Pamiętaj również o tym, aby być sobą, nie udawać nikogo, nie chwalić się i popisywać w towarzystwie.

Znajomy, kolega, przyjaciel: nie myl ich!

Pamiętaj, znajomych możesz zyskać szybko ale nie każdy z nich zostanie Twoim przyjacielem i naprawdę nie musi! Przyjaźń to bardzo cenna więź, zarezerwowana jedynie dla wybranych. Wszystko zaczyna się do znajomości. Poznajesz kogoś i rodzi się miedzy Wami luźna więź, określana jako znajomość. Ze znajomym można iść na spacer, porozmawiać z nim na przystanku, napisać życzenia SMS-owe z okazji świąt czy urodzin. Gdy spotykamy się często, możemy stać się kolegami czy koleżankami. Z koleżanką można już wybrać się na zakupy, do kina, na kawę czy zaprosić ją do siebie na obiad. Koleżankami zwykle określamy osoby, z jakimi pracujemy. Spotykamy się praktycznie codziennie, więc łączą nas o wiele bardziej serdeczne stosunki niż zwykłych znajomych. Rozmawiamy zarówno na tematy służbowe, jak i coraz częściej prywatne. To jednak nadal nie jest przyjaźń. Na to miano zasługuje relacja z kimś, kogo znamy dość długo, mamy do niego zaufanie, możemy mu powiedzieć wszystko

Posiadanie zbyt wielu przyjaciół nie jest możliwe ale nie jest również rozwiązaniem korzystnym. Nie jest bowiem możliwe, abyśmy utrzymywali regularny kontakt z dużą grupą ludzi, a wiadomo, że przyjaźń należy pielęgnować regularnie, spotykać z przyjacielem lub przynajmniej do niego dzwonić. Znacznie lepiej jest mieć paru ale sprawdzonych i wiernych przyjaciół, na których możemy liczyć w każdej sytuacji.

Komentarze