Marzenia - jakie mogą być? Definicja, wady i zalety marzeń

MarzeniaMożesz być kim chcesz, zachowywać się tak, jak chcesz, dają Ci siłę do działania i pozwalają poczuć się kimś lepszym. To właśnie one mają tak cudowną moc: marzenia, które sam tworzymy w naszych głowach. Jakie są rodzaje marzeń, jakie mają funkcje, wady i zalety? Jakie marzenia warto mieć?

Marzenia - czym są i jakie są ich rodzaje?

Marzenia to wytwory naszej wyobraźni, tworzymy je w umyśle i towarzyszą nam przez określony okres czasu. To nasze wyobrażenia o tym, co może się stać, nasze życzenia na przyszłość, rzadziej dotyczą czasu przeszłego. Marzenia to nasze myśli i fantazje, które występują w stanie pełnej świadomości, co oznacza, że tworzymy je sami, świadomi tego faktu i dobrowolnie je zmieniamy. To tak zwane marzenia dzienne. Dotyczyć mogą różnych tematów i sfer naszego życia, m.in.

 • zdrowia,
 • miłości,
 • rodziny,
 • pracy i kariery,
 • pieniędzy,
 • podróży,
 • osiągnięć itp.

Oczywiście występują również marzenia nocne, zwane marzeniami sennymi. To nic innego, jak nasze sny, czyli twory fizjologiczne, zazwyczaj serwie obrazów ale i dźwięków czy innych doznań zmysłowych, pojawiających się w czasie naszego snu. Sny bywają bardzo realistyczne, czasem mogą mieszać się nam z jawą (zwłaszcza, jeśli dotyczą tego, co aktualnie dzieje się w naszym życiu), mogą być również zupełnie nierealne, np. gdy śni się nam, że latamy ale i straszne, np. gdy śnimy koszmar. Sny bywają nielogiczne, obrazy mogą się zmieniać, możemy stawać się kimś innym, przenosić z jednego miejsca w inne, doświadczać niezwykłych zjawisk. Czy każdy ma sny? Oczywiście, śnią wszyscy, nawet dzieci. U nich śnienie podzielono na trzy stadia. Pierwsze to okres 5-6 roku życia, kiedy dziecko zwykle miesza marzenia senne z rzeczywistością, nie potrafi ich rozróżnić. W stadium drugim (7-8 rok życia) to czas, gdy dziecko wie, że sny to takie myśli, ale jeszcze nie do końca je rozumie. Dopiero w stadium trzecim, gdy dziecko ukończy 9 rok życia, zdaje sobie sprawę z tego, że są marzenia dzienne i nocne, że sny są, ale pochodzą z naszych myśli, widać je, ale znikają, gdy się obudzimy.

Marzenia dzienne i nocne fascynowały i fascynują wielu badaczy. Zwłaszcza marzenia senne są obiektem zainteresować wielu osób, zwłaszcza psychologów i psychiatrów. Odgrywają bardzo dużą rolę w psychoanalizie, która jest jednym z rodzajów terapii psychologicznej.

Kto i o czym marzy?

Nie oszukujmy się, marzy każdy z nas, ale zwykle każdy o czymś innym. Małe dzieci zwykle marzą o pięknych zabawkach ale i czasie, który spędzą z mamą, z rodzicami, mogą marzyć o wycieczce czy wizycie u dziadków. Nastolatek ma nieco inne marzenia. pragnie być popularny, lubiany, chce mieć markowe ubrania, nowoczesne gadżet. Wielu młodych ludzi marzy również o tym, aby dostać się do dobrej szkoły, zdobyć wymarzony zawód. Osoba dorosła marzy o tym, aby dostać dobrą prace lub otrzymać awans, pragnie zamieszkać w upragnionym domu czy mieszkaniu, chce się zakochać, wziąć ślub, mieć dzieci. A osoby dojrzałe? O czym marzą seniorzy? W swoich marzeniach uwzględniają oczywiście siebie: pragną dla siebie dobrego zdrowia, aby mogli jak najdłużej cieszyć się chwilami, spędzonymi z dziećmi i wnukami. Pragną również wszystkiego, co najlepsze dla bliskich: zdrowia, szczęścia w życiu oraz życia w dostatku.

Czy mamy jakieś wspólne marzenia? Owszem, zwykle niezależnie od wieku, płci i statusu majątkowego pragniemy zdrowia dla siebie i bliskich, szczęścia dla siebie i swojej rodziny, marzymy o miłości, pięknym domu, radości każdego dnia oraz jak najmniejszej ilości zmartwień.

Dlaczego marzymy? - zalety i wady marzeń

Kolejne ważne pytanie: dlaczego marzymy? Co takiego dają nam marzenia, że świadomie tworzymy w umyśle jakieś obrazy, zjawiska, sytuacje… i nierzadko się w nich zatracamy? Marzenia pełnią wiele funkcji, można je jednak opisać w dwóch kategoriach: zalet i wad. Warto je przeanalizować.

Zalety marzeń

Marzenia wykazują wiele pozytywnych oddziaływań na nas i nasze życie. Można wśród nich wymienić to, że:

 • są motorem działań, mobilizują nas do stawiania czoła przeciwnościom losu;
 • sprawiają, że mamy w życiu cele i chcemy je realizować;
 • rozwijają nas: poprawiają kreatywność oraz sprawiają, że myślimy bardzie twórczo;
 • pozwalają nam na relaks dla umysłu: dzięki marzeniom odrywamy się niejako od rzeczywistości, odpoczywamy;
 • poprawiają nastrój: marząc, spędzamy czas na snuciu przyjemnych wizji, poprawia nam się humor, zapominamy o troskach dnia codziennego;
 • podnoszą samoocenę: w marzeniach bowiem możemy być lepsi, ładniejsi, bardziej otwarci, marzenia pozwalają nam walczyć z naszymi kompleksami, to doskonały antydepresant - warto spróbować!

Wady marzeń

Aż trudno uwierzyć, ale marzenia mogą mieć i negatywny wpływ na nas, na nasze zdrowie i samopoczucie. Jakie? Między innymi to, że:

 • marzenia mogą zajmować zbyt wiele czasu, sprawiając, że zaczynamy zaniedbywać codzienne obowiązki, zarówno domowe, jak i zawodowe;
 • można się w marzeniach zbytnio zatracić, zapominając o tym, co jest jawą, a co tylko marzeniem;
 • wizje w marzeniach mogą być tak piękne, że ich twórca może bardzo negatywnie reagować na to, co faktycznie dzieje się w życiu, przyjmując jednak postawę bierną: nie tworzy z marzeń celów do realizacji.

Przykłady marzeń

Każdy z nas powinien mieć listę swoich marzeń, które będzie sukcesywnie realizować. Jakie marzenia tam zawszeć? Dosłownie wszystkie, jakie masz. Twórz taką listę pod koniec roku: na nowy rok ale i co miesiąc czy co tydzień. Szukasz inspiracji? Poniżej 10 ciekawych propozycji.

 1. Pójść z mężem/żoną na randkę.
 2. Przeczytać ciekawą książkę (np. jedną w miesiącu)
 3. Pójść na masaż lub do SPA.
 4. Robić codziennie jedno ciekawe zdjęcie.
 5. Pójść do kina na interesując film.
 6. Przejść kurs online w wybranej tematyce.
 7. Odwiedzić stolice jakiegoś europejskiego kraju.
 8. Pójść do nowej restauracji na kolację.
 9. Odezwać się do starego znajomego lub kogoś z dalszej rodziny.
 10. Wyprawić przyjęcie dla rodziny lub/i znajomych.

Interesujące propozycje? Modyfikuj je, dodawaj własne, twórz swoją listę marzeń i wracaj do niej każdego dnia. Wykreślaj marzenia, które udało Ci się spełnić, ciesz się tym i wymyślaj kolejne. Miej również marzenia "stałe", które są aktualne cały czas.

Jakie mogą być marzenia?

Jakie marzenia warto mieć? Jakie sprawiają, że nasze życie jest wyjątkowe? Poniżej przykład 5 marzeń, które powinien mieć każdy z nas.

Aby każdy dzień był lepszy od poprzedniego
To piękne marzenie, które wymaga od nas pracy nad sobą praktycznie każdego dnia. Dziś zrobiłeś coś źle? Spokojnie, jutro masz szansę zrobić to o wiele lepiej, bogatszy o nowe, cenne doświadczenia.

Aby codziennie być lepszym niż wczoraj
Czego nauczył się punkt poprzedni? Właśnie, więc jutro masz szansę być lepszym człowiekiem niż jesteś dziś: cenna lekcja każdego dnia.

Nauczyć się czegoś nowego
Niezależnie od tego, czy jest to jazda na łyżwach czy język migowy: nauka czegoś nowego jest doskonałą lekcją i doświadczeniem, bez względu na to, kle masz lat.

Zostawić coś po sobie dla innych
Każdego dnia zastanów się, co innym zostawiasz po sobie dobrego? Może to wybudowany dom, może cudowne dzieci, a może zdecydujesz się napisać książkę lub wydać album z własnoręcznie wykonanymi fotografiami?

Zrobić coś, z czego będę dumna/y
Każdego dnia zrób coś, z czegoś będziesz dumna/y, to nie tylko podniesie Twoją samoocenę ale również sprawi, że Twoje cele będą bliżej Ciebie niż dnia poprzedniego!

To proste ale i piękne marzenia dla każdego z nas sprawiają, że chce nam się działać, realizować swoje cele. Są uniwersalne i aktualne zawsze, niezależnie od tego, co dzieje się w naszym życiu.

Owszem, marzenia są doskonałym źródłem przyjemności, dostarczają nam radości, odsuwają myśli o tym, co nieprzyjemne, stymulują kreatywność, sprawiają, że chce nam się działać. Marzenia zachęcają nas do aktywności ale i podążania swoją drogą: tak, abyśmy dotarli do życiowego szczęścia. Pamiętajmy, by marzyć rozsądnie, nie zatracając się zbytnio w swoich pragnieniach oraz nie marząc o czymś, czego na pewno nie możemy mieć.