Motywujące, życiowe cytaty - po co nam one i jak wybrać swoje życiowe motto?

Motywujące cytatyMotywacja to nasza siła napędowa, energia, jaka popycha nas do działania, przekonanie, że warto coś zrobić. A co gdy motywacji brakuje, nie chce się nam iść dalej, pracować, robić zakupów, rozmawiać z przyjaciółmi… Czego wtedy potrzebujemy? Oczywiście inspiracji. Może stać się nią wszystko, również ciekawa myśl, która zmobilizuje nas do dalszego działania i nada życiu sens.

Motywujące myśli, cytaty, aforyzmy - motta życiowe, mogą stać się dla nas czymś więcej niż tylko słowami znanych ludzi. Mogą przyjąć postać motta, sentencji czy złotej myśli, jaką zapiszemy na okładce swojego kalendarza osobistego. Jak wybrać taki cytat? Możemy zainspirować się myślą ulubionego filozofia czy pisarza, może natchną nas słowa ukochanego muzyka czy lubianego mówcy. Mogą to być również cytaty naszych bliskich, np. doświadczonego przez życie dziadka.

Poniżej znajduje się lista 10 motywujących życiowych cytatów

To słowa znanych osób ale i myśli anonimowych autorów, które mogą okazać się ciekawą inspiracją i życiowym mottem. Warto poznać je wszystkie.

1. „Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym” - autor nieznany

Ciekawa maksyma nieznanego autora, odnosząca się do naszego codziennego życia. Mówi ona o tym, że w życiu nie liczy się to, czy ktoś robi wszystko idealnie ale to, czy jest w tym sobą. Bycie perfekcyjnym jest trudne i wymaga od nas wielu poświęceń. Spędzanie życia na ściganiu ideału może po pewnym czasie okazać się czasem straconym. O wiele lepszym rozwiązaniem jest bycie prawdziwym we wszystkim, co robimy. Popełnione błędy będą nauką na przyszłość i doskonałą lekcją.

2. „Nie popełnia błędu tylko ten, co nic nie robi” - Teodor Roosevelt

Każde działanie obarczone jest ryzykiem błędu. Zgodnie ze słowami byłego prezydenta USA, robiąc coś, jesteśmy narażeni na popełnienie błędu, na poniesienie porażki. Musimy być na to gotowi i zmierzyć się z niepowodzeniem, ponieważ nieomylny jest tylko ten, który nie działa w ogóle. Warto więc podjąć się aktywności, zaryzykować i uczyć się na własnych błędach. Traktujmy porażki jako naukę na przyszłość i nie rozpamiętujmy ich w kategorii dramatu.

3. „Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz, one przyjdą same” - Phil Bosmans

Cytat, który zapewne zna wielu z nas. Prosty ale jakże piękny przekaz. Wielu z nas uważa, że szczęście nie jest stanem, który przyjdzie do każdego. Prawda jednak jest nieco inna. Dla każdego z nas szczęście jest czymś innym, w odmiennych rzeczach odnajdujemy radość. Tych najpiękniejszych chwil ponadto nie da się zaplanować oraz przygotować na nie. Nie zaplanujemy bycia rodzicem, nawet, gdy wiemy o rodzicielstwie wszystko: nie da się przygotować na wszystko, co może nieść posiadanie dziecka. Nie da się również zaplanować miłości - uczucie pojawia się pewnego dnia, nawet wtedy, gdy zupełnie się go nie spodziewamy.

4. „To człowiek człowiekowi jest najbardziej potrzebny do szczęścia” - Paul Holbach

Prosty ale jakże prawdziwy cytat. Człowiek jest istotą społeczną, potrzebującą bliskości innych, ich akceptacji oraz… miłości. Choć wydawać by się mogło, że mamy wszystko: znajomych, dobrą pracę, piękne mieszkanie, to tak naprawdę prawdziwe szczęście odnajdujemy u boku człowieka, którego kochamy i który nas kocha. Wtedy wszystko inne przestaje mieć znaczenie.

5. „Dziś zrób coś, czego innym się nie chce, a jutro będziesz miał to, czego inni pragną” - autor nieznany

To niezwykle prosty ale i jakże motywujący cytat. Mówi o tym, jak istotne jest działanie i realizowanie powziętych sobie celów. Jeśli zdecydujemy się na konkretne działanie i robienie tego, co powinniśmy, możemy osiągnąć to, co dla innych nadal będzie w sferze marzeń. Ten cytat może stać się inspiracją dla wszystkich niezdecydowanych i tych, którzy obawiają się zrobienia ważnego, przełomowego kroku w swoim życiu, np. oświadczyn ukochanej czy otwarcia własnej firmy.

6. „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” - ksiądz Jan Twardowski

Znany wielu cytat księdza staje się dla nas mottem życiowym. W prostych słowach jest wiele prawdy: życie ludzkie jest kruche ale nietrwałe mogą być również relacje, związki i uczucia. Warto pamiętać, by okazywać im miłość i inne uczucia, w tym przypominać, jak bardzo ich lubimy, cenimy i szanujemy. Nie warto również poświęcać czasu na kłótnie i nieporozumienia. Nigdy nie wiemy, czy w czasie, gdy jesteśmy w kimś w sporze, nie stanie się coś, co nie pozwoli nam już nigdy dojść do porozumienia… Warto pomyśleć o tym i wyciągnąć rękę do zgody. Choć na początku może nam się to wydać trudne, po pewnym czasie będziemy się cieszyć, że zdecydowaliśmy się na taki krok.

7. „Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć” - Coco Chanel

Cytat idealny dla każdej kobiety, która czuje się zagubiona, wątpi w swoją kobiecość, została porzucona, nie jest pewna swojej atrakcyjności w oczach mężczyzn… Coco Chanel była piękną ale i pewną siebie kobietą. Jej piękno tkwiło w sile psychicznej, świadomości swoich zalet. Do tego właśnie namawiała kobiety: do świadomości swoich mocnych stron i chwalenia się nimi oraz do pracy nad wadami. Nawet to, że w danym momencie nie czujemy się silne, nie oznacza, że nie mamy w sobie tej siły. Nie można pozwolić na to, aby zatracić w sobie kobiecość.

8. „Co jest najśmieszniejsze w ludziach? Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie, by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze, aby odzyskać zdrowie (…). Żyją, jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli” - Paolo Coelho

Cytat z książki Paolo Coelho niemal dokładnie odzwierciedla sposób, w jaki dziś żyje wielu z nas… Najpierw śpieszy się nam, aby dorosnąć, chcemy się szybko uniezależnić od rodziców i cieszyć się samodzielnością. Gdy przychodzi ten czas, tęsknimy za tym, kiedy ktoś przejmował odpowiedzialność za to, co robimy, za czasem, gdy opiekowali się nami rodzice. Za wszelką cenę jednak chcemy coś osiągnąć, być bogaci, cieszyć się odpowiednią pozycją i statusem społecznym. Niestety, w ten sposób nierzadko zapominamy o sobie, pracując ponad siły. Przyczynia się to do pogorszenia naszego stanu zdrowia w późniejszych latach, co związane jest z wydawaniem pieniędzy na leczenie i błędne koło się zamyka. Autor spuentował swoją myśl, jakobyśmy żyli tak, jakbyśmy nie mieli umrzeć, zupełnie nieświadomie tego, do czego prowadzi każdy żywot. W efekcie, gdy przychodzi śmierć, jesteśmy zaskoczeni i niewiele po sobie zostawiamy. Ten cytat jest myślą bardzo motywującą, przede wszystkim do zmian. Pamiętajmy, by większą wagę przykładać do tego, co najważniejsze, że gonić ślepo za osiągnięciami ale skupiać się na sobie i swoich potrzebach.

9. „Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny, to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie” - Carl Bard

Zgodnie z myślą Carla Barda, nie na wszystko mamy wpływ. Nie możemy cofnąć czasu i naprawić swoich błędów. Możemy jednak działać dalej i sprawić, by wszystko zakończyło się dobrze: naprawić błędy lub objąć zupełnie inny kierunek działania, np. pogodzić się z kimś lub zmienić pracę, jeśli obecna nie przynosi nas satysfakcji.

10. „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie” - Jan Paweł II

Na koniec piękny cytat Jana Pawła II, mówiący o tym, że nie warto się poddawać i trzeba zawsze wierzyć w to, że będzie lepiej. Papież Polak jeszcze jako student, później młody ksiądz, borykał się z wieloma problemami, w większości spowodowane one były trwającą wojną i okupacją. Mimo to nie utracił optymizmu i wiary w drugiego człowieka. Nie poddawał się oraz sukcesywnie realizował swoje plany. Dziś jest autorytetem dla wielu z nas, podziwiamy jego siłę, energię oraz zapał do działania, które towarzyszyły mu przez cały okres pontyfikatu. Warto wziąć przykład z Ojca Świętego i żyć zgodnie z jego maksymą, ciesząc się każdym dniem.

Cytat może być maksymą tylko dla nas, możemy przechowywać go w sercu (idealne to tego celu są np. cytaty nr 1, 2 i 4). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby gdzieś go zapisać, czy to w kalendarzu czy pamiętniku (np. cytat nr 8). Możemy również iść o krok dalej i ogłosić swoją słowa myśl wielu osobom, np. poprzez zamówienie odpowiedniej naklejki na ścianę w pokoju, np. z treścią cytatu nr 6, 9 czy 10. Będą doskonale prezentowały się na ścianie w sypialni czy pokoju dziennym.

Posiadanie życiowego motta jest nie tylko modne: jest bardzo przydatne. Daje nam bowiem siłę i inspirację do działania, pozwala na posiadanie mistrza (autor motta) oraz mobilizowanie się do aktywności nawet wtedy, gdy wątpimy w jej powodzenie. Motto może stać się inspirującym cytatem także dla innych, warto więc je rozpowszechniać.

Motywujący cytat może stać się inspiracją do walki z naszymi niedoskonałościami, w tym z nieśmiałością (np. myśl o odwadze i pewności siebie) lub otyłością (np. zachęcający do pozytywnych zmian). Ideologia, według jakiej żyjemy, nasza maksyma, może stać się jedną z ważnych zasad w naszym życiu.

Komentarze