Charakter każdego z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Jest mieszanką cech pozytywnych i negatywnych, które tworzą jedyną w swoim rodzaju kombinację. Do cech pozytywnych należą między innymi szczerość, uczciwość, sumienność czy pracowitość. To nasze zalety, z których jesteśmy dumni. A co z wadami? Jakie cechy możemy zaliczyć do tych negatywnych?
Jakie są negatywne, złe cechy charakteru?
Poniżej zestawienie 10 najczęściej spotykanych wad, czyli negatywnych cech charakteru. Opis każdej z cech został wzbogacony o porady, jak walczyć z daną przywarą.
Egoizm
Na pierwszym miejscu jest egoizm. Cecha bezsprzecznie negatywna, nielubiana u drugiej osoby. Egoista widzi tylko swoje potrzeby, interesy i pragnienia, a druga osoba zupełnie nie ma dla niego znaczenia. Czy egoista jest narcyzem? Owszem, ale pamiętajmy, że nie każdy narcyz jest egoistą. Egoiście brakuje empatii, nie potrafi on wczuć się w położenie drugiego człowieka, nie umie nazwać i zrozumieć jego emocji. Egoistę interesuje tylko jego zdanie, nie chce wysłuchać drugiej strony, a jeśli już musi: jest ona otwarcie krytykowana. Egoizm sprawia, że nie jesteśmy lubiani, nie mamy dobrych relacji zawodowych, trudno nam zbudować relację w związku. Jak zwalczać w sobie egoizm? Kluczem do sukcesu jest praca nad emocjami: analizujmy je, starajmy się zdawać sobie sprawę z tego, co czujemy i dlaczego. Później o wiele łatwiej będzie nam rozpoznać i zrozumieć emocje drugiej osoby. To praca nad empatią, czyli najlepszą bronią w walce z egoizmem.
Arogancja
Arogancja to kolejna negatywna cecha charakteru, której nie lubimy u innych. osoby aroganckie uważane są za niemiłe, mało sympatyczne, nieżyczliwe, zapatrzone w siebie (bywają bowiem narcyzami). Osoba arogancka ma bardzo niski poziom empatii, bywa bezczelna, a nawet chamska. Arogancja może cechować każdego z nas, ale bardzo często wysoki poziom tej cechy posiadają ludzi z nadmiernie wysokim poczuciem własnej wartości: uważają, że są lepsi od innych i traktują ich "z góry". Arogancja bywa cechą ludzi majętnych oraz zajmujących wysokie stanowiska, ale oczywiście nie jest to regułą. Jak walczyć ze swoim aroganckim uosobieniem? Przede wszystkim przyjrzyj się sobie, swoim reakcjom, zachowaniem. Zastanów się, czy druga osoba nie zasługuje od Ciebie na więcej szacunku i… uśmiechu? Uśmiech to klucz do życzliwości i serdeczności, które stanowią doskonałą broń w walce z arogancją.
Obłuda
Szczerość do cecha, która w drugim człowieku cenimy ponad wszystko. Jej odwrotnością i jednocześnie cechą negatywną jest obłuda, czyli nieszczerość, zwana również fałszem. Taka osoba nie tylko nie mówi prawdy: celowo ją zataja lub kłamie, patrząc nam prosto w oczy. Osoba nieszczera zazwyczaj wydaje się nam bardzo życzliwa, uprzejma, wręcz czarująca. To jednak jedynie maska. Osoba fałszywa może przez długi czas doskonale udawać ale i zostać w końcu zdemaskowaną. Wtedy podjęte zwykle zostają drastyczne kroki: nawet zakończenie relacji. Zapewne wielu z Was na za sobą - niestety - zakończenie znajomości z osobą, która okazała się wobec nas nieszczera. Obłuda jest cechą, która negatywnie wpływa na nasze kontakty z innymi: w rodzinie, w miejscu pracy, w grupie znajomych i oczywiście w związku. Jak pracować nas szczerością? Przede wszystkim starajmy się mówić prawdę, dotrzymywać słowa i mówić to, co myślimy. Prawdomówność to pożądana cecha, warto robić wszystko, aby była naszą mocną stroną.
Impulsywność
Osoby impulsywne jawią się nam jako nieprzewidywalni cholerycy, którzy łatwo wpadają w gniew, robią coś niespodziewanego, nie zastanawiają się nad podjętymi działaniami. Impulsywność bardzo często idzie w parze z brakiem kontroli swoich emocji, taka osoba może być porywcza, a nawet agresywna. Impulsywność może nam utrudniać życie na wiele sposobów: możemy naszymi nieprzemyślanymi słowami krzywdzić drugą osobę lub pod wpływem impulsu podjąć błędną decyzję. Jak walczyć ze swoją impulsywnością i działać w sposób bardziej przemyślany? Przede wszystkim daj sobie czas, działaj spokojniej, zastanawiaj się nad tym, co robisz. Gdy czujesz, że zaczynasz działać pod wpływem emocji: uspokój się i ochłoń, spojrzysz wtedy na problem z zupełnie innej perspektywy.
Niecierpliwość
Kolejną negatywną cechą charakteru jest niecierpliwość, tak często obserwowana u małych dzieci. U naszych pociech jest jednak ona cechą rozwojową, dziecko uczy się w ten sposób czekania na swoją kolej, w ten sposób kształtuje się jego charakter. Osoba dorosła powinna już potrafić oczekiwać na coś, na kogoś, cierpliwość to cecha przydatna w wielu sytuacjach czy profesjach. Jak zachowuje się osoba niecierpliwa? Przede wszystkim bardzo irytuje ją czekanie, nie chce tego robić, pragnie wszystko otrzymać od razu, denerwuje ją, gdy ktoś się spóźnia, gdy nie otrzyma czegoś na czas, np. dania w restauracji. Taki człowiek bardzo często jest poddenerwowany, łatwo wpada w złość. Jak walczyć ze swoją niecierpliwością? Warto skorzystać z technik relaksacyjnych, które pomogą nam obniżyć napięcie w sytuacjach stresowych. Warto również zastanowić się, co się stanie, jeśli nie otrzymamy czegoś od razu, czy czekanie nie sprawi, że efekt końcowy będzie jeszcze piękniejszy?
Naiwność
Kolejną wadą jest naiwność. Ta cecha także cechuje małe dzieci, ale nierzadko staje się cechą charakteru osób dorosłych i może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Jak zachowuje się osoba naiwna? Przede wszystkim wierzy we wszystko, co usłyszy, daje się łatwo nabrać, oszukać, jest uległa, daje się przekonać np. do zrobienia czegoś na swoją niekorzyść. Jak walczyć ze swoją naiwnością? Przede wszystkim zacznij myśleć o sobie, miej swoje zdanie i trzymaj się go, pracuj nad swoją pewnością siebie oraz asertywnością.
Upór
Następną wadą jest upór. To cecha osób pewnych siebie, nastawionych na cel ale i pełnych kompleksów, które w ten sposób chcą pokazać, że mają władzę. Upór może być cechą pozytywną, jeśli prowadzi nas do czegoś dobrego, np. upieramy się, aby dojść do obranego celu. Jeśli jednak jest bardzo silny, może powodować trudności w życiu codziennym, osoby uparte nie są lubiane, postrzegane są jako zapatrzone w siebie ale i trudne we współżyciu. Osobę upartą trudno do czegoś przekonać, np. do swojej racji, są to bowiem ludzi krytyczni, skoncentrowani na swoim zdaniu, mało empatyczni. Są kłótliwi, trudno się z nimi dyskutuje. Jak walczyć ze swoim uporem? Przede wszystkim odpuść, wysłuchaj drugiej strony, znajdźcie kompromis. To bardzo ważne, zarówno w związku, jak i w życiu zawodowym.
Niezdecydowanie
Irytującą cechą u drugiej osoby bywa również niezdecydowanie. Cechuje ono zwykle ludzi mało pewnych siebie, uległych, biernych, czekających na to, aż ktoś inny za nich zdecyduje. Problemy z podejmowaniem decyzji bywają bardzo denerwujące u osób dorosłych, mogą im przysporzyć również kłopotów: np. w związku czy w pracy. Jak zachowuje się osoba niezdecydowana? Wydawać by się mogło, że ma tysiące poglądów na jeden temat, a tak naprawdę nie ma sprecyzowanego własnego zdania, brakuje jej asertywności, ma ogromne problemy z podejmowaniem decyzji oraz trzymaniem się swoich wyborów, jeśli już ich dokonała. Brakuje jej konsekwencji i silnej woli. Jak walczyć ze swoim niezdecydowaniem? Warto korzystać z różnych metod, które ułatwią nam podejmowanie decyzji, np. drzewa decyzyjnego, wypisywania zysków i strat. Pracujmy również nad swoją pewnością siebie i samooceną. O wiele łatwiej nam będzie bronić swojego stanowiska przed innymi.
Bierność
Kolejną wadą jest bierność. Obejmuje unikanie aktywności, pozostawanie jedynie obserwatorem. Osoba bierna zwykle stoi z boku, przygląda się, ale nie chce podejmować działania. Bierność cechować może osoby mało pewne siebie, zakompleksione, zalęknione. Jak walczyć ze swoją biernością? Zacznij od pracy nad pewnością siebie, o wiele łatwiej będzie Ci podejmować działania i ryzykować, jeśli podniesiesz swoją samoocenę. Angażuj się w różne działania, chociaż na próbę, nie unikaj tego, czego nie lubisz, może zrażasz się do tego zupełnie niepotrzebnie. Jeśli zabierasz się za coś i brakuje Ci silnej woli, poproś kogoś o towarzystwo, np. zaproś znajomego do wspólnego biegania. O wiele łatwiej będzie Ci zachęcić się do aktywności, jeśli ktoś będzie na Ciebie czekać i dodatkowo Cię mobilizował.
Beztroska
Stawkę zamyka beztroska, czyli cecha osób niedojrzałych, zachowujących się jak: "duże dzieci". W psychologii istnieje nawet określenie osób, które zachowują się bardzo beztrosko i nieodpowiedzialnie: mogą cierpieć na syndrom Piotrusia Pana (uwaga, dotyczyć do może również kobiet). Jak walczyć ze swoją wrodzoną beztroską? Przede wszystkim zastanów się nad swoim życiem, postaraj się przejąć odpowiedzialność za swoje czyny, poczyń plany i miej cele, do jakich będziesz dążyć. Nie zapominaj jednak o tym, że każdy z życiu potrzebuje odrobiny szaleństwa i spontaniczności, znajdź jednak złoty środek, np. nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wyjechali na romantyczny weekend do Paryża, ale pamiętaj, by skończyć projekt w pracy oraz odpisać na ważne maile przed wyjazdem.
Komentarze