Sukces to coś, na co czekamy, coś, czego pragniemy i o co walczymy. Niestety, w życiu nie można odnosić samych sukcesów, czasami czekają nas niepowodzenia. Porażka, choć nieprzyjemna, może okazać się cenną lekcją na przyszłość. Pamiętajmy, że po pewnym czasie zauważymy, czego nauczyła nas porażka, co nam dała i jak się dzięki niej zmieniliśmy. Porażkę można uczynić sukcesem, analizując jej pozytywny wpływ na nasze życie. Jak skorzystać z niepowodzenia, jakie nam się przydarzyło i w efekcie osiągnąć sukces zwycięstwo?
Porażka - czym jest i jak ją postrzegać?
Porażka to niepowodzenie, mówimy o niej, gdy coś nam się nie udało, czegoś nie zrobiliśmy, np. oblaliśmy egzamin, nie dostaliśmy wymarzonej pracy lub zaprzepaściliśmy szansę na dostanie kredytu. Porażka:
- zawsze nas smuci, frustruje, denerwuje,
- sprawia, że zamykamy się w sobie,
- spada nasza samoocena i pewność siebie.
Jest dla nas synonimem przegranej, może wywoływać uczuci beznadziejności, a nawet powodować nastroje depresyjne. Jak postrzegać porażkę, aby nie dezorganizowała naszego życia i nie obniżała w znaczący sposób naszej wiary w siebie? Przede wszystkim powinna być dla nas synonimem cennej lekcji, trudnego, choć ważnego doświadczenia, jakie ma nas uczyć na przyszłość. Tak, właśnie z porażki powinniśmy wyciągnąć wnioski i sprawić, by nasze kolejne starania były wolne od popełnionych wcześniej błędów. Takie rozumowanie może w znaczący sposób przybliżyć nas do sukcesu.
Sukces - czym jest i dlaczego go pragniemy?
Sukces... - czym właściwie jest i dlaczego go pragniemy? To spełnienie naszych marzeń, cel, do jakiego dążymy. To synonim zadowolenia, spełnienia życiowego. Może być nim wszystko, co nas satysfakcjonuje: wymarzona praca, dom na wsi, szczęśliwa rodzina, kariera w pracy. Dąży do niego każdy z nas, ale niełatwo osiągnąć sukces bez niepowodzeń, jakie napotykamy po drodze. Mogą one zniechęcić nas do dalszego działania i sprawić, że marzenia o sukcesie oddalą się. Jak skutecznie temu przeciwdziałać?
Jak osiągnąć sukces?
Poniosłaś/eś porażkę i jesteś nią załamana/y, ale to nie oznacza, że tak już będzie zawsze. Co więcej, każdą porażkę można szybko zamienić w sukces wystarczy tylko trochę starań i wiary w siebie, a na pewno Twoje niepowodzenie już wkrótce pójdzie w niepamięć! Poniżej 7 ciekawych porad, które pozwolą Ci z każdej porażki stworzyć okazję do odniesienia sukcesu.
1. Zaakceptuj porażkę i pogódź się z nią
To pierwszy krok do sukcesu po poniesionej porażce. Jeśli chcesz odnieść sukces musisz pogodzić się z tym, że na Twojej drodze czekają trudne, bolesne i przykre chwile, w tym właśnie porażki. Takie niepowodzenia mogą wytrącić z równowagi sprawić, że spadnie Twoja motywacja - nie pozwól na to. Dla przykładu: oblałaś/es egzamin na prawo jazdy, a w planach było już kupno samochodu... Spokojnie, porażki się zdarzają. Na pewno masz znajomych, którzy podchodzili do tego trudnego i stresującego egzaminu wielokrotnie. Twoja porażka nie jest więc jedyna. Musisz ją przyjąć i zaakceptować, tylko ta droga poprowadzi Cię do sukcesu w niedalekiej przyszłości.
2. Przeanalizuj przyczyny niepowodzenia
Jeśli już pogodziłaś/es się z niepowodzeniem, przychodzi czas na dogłębne przeanalizowanie go, a dokładniej jego przyczyn. Zastanów się, co poszło nie tak - niekoniecznie szukając winy w sobie - i jak możesz to zmienić w przyszłości. Wróćmy do naszego przykładu: zastanów się, co takiego wydarzyło się na egzaminie, że zakończył się dla Ciebie z wynikiem negatywnym. Czy to był silny stres? Zastanów się, jak poradzić sobie z nerwami przy kolejnym podejściu. Może skorzystasz z technik relaksacyjnych, np. treningu oddychania lub zabierzesz że sobą bliską osobę, która będzie na Ciebie czekać i świadomość jej obecności doda Ci otuchy? A może nie przygotowałaś/es się wystarczająco i dobrym pomysłem jest wykupienie dodatkowych lekcji z instruktorem? Poczujesz się pewniej na kolejnym egzaminie.
3. Daj sobie czas na uspokojenie emocji i przygotowanie do działania
Każda porażka wiąże się z emocjami: są to oczywiście emocje negatywne. Jak sobie z nimi poradzić, by zacząć myśleć o sukcesie? Przede wszystkim należy dać sobie czas na oswojenie się z nimi, uspokojenie i przepracowanie emocji. Mamy prawo do żalu, smutku, złości, nawet do płaczu. Pozwól sobie na te emocje i przygotuj do działania, do zmiany. W naszym przypadku: uspokój się, poczekaj aż minie złość i smutek po oblanym egzaminie. Idź na spacer, wygadaj się koledze, mamie, pożal się nawet swojemu psu. Ulży Ci i sprawisz, że negatywne emocje osłabną. Gdy poczujesz się lepiej od razu nakręć się do działania mówiąc: "Tym razem mi się uda!".
4. Zrób plan i działaj według niego
Jest motywacja i zapał do działania? To świetnie, teraz czas na przygotowanie planu, który przybliży Cię do celu, a dokładniej: do sukcesu. Ułóż realny plan, który pozwoli Ci na działanie na miarę Twoich możliwości. W naszym przykładzie: wykupić dodatkowe lekcje - dopytać instruktora o nurtujące mnie kwestie - umówić się na poprawkowy egzamin - odstresować się przed egzaminem: iść na spacer z ukochaną osobą - świetnie zdać egzamin na prawo jazdy! Realizuj poszczególne punkty planu i ciesz się drobnymi sukcesami. Pamiętaj, że każdy z nich przybliża Cię do tego największego!
5. Myśl pozytywnie i otaczaj się optymistami
Chcesz odnieść sukces? Myśl pozytywnie i otaczaj się osobami, które myślą podobnie. Na drodze do sukcesu omijaj pesymistów, malkontentów i ludzi, którzy w siebie nie wierzą. Ich światopogląd będzie tylko utwierdzał Cię w tym, że każda porażka oddala Cię od celu. Ktoś mówi, że musisz nie zdać kilka razy, że na pewno bolejesz po wyjechaniu na miasto? Nie słuchaj go! To optymiści sprawią, że zaczniesz myśleć o sukcesie, a każdą porażkę będziesz traktować jak wyzwanie, któremu należy sprostać. Niech ich słowa i sposób bycia motywuje Cię do działania, niezależnie od tego, jak wiele niepowodzeń już za i jeszcze przed Tobą!
6. Uświadom sobie, że nikt nie jest doskonały
Każdy z nas ma zalety i wady, nie ma człowieka bez wad, idealnego, który nie popełnia żadnych błędów. Uświadom sobie, że nie ma człowieka doskonałego i każdy ma prawo do porażki. W ten sposób zrozumiesz, że Twoje niepowodzenie mogło się wydarzyć, ale to nie znaczy, że cały czas masz ponosić porażki. Ma Cię ono nauczyć, pokazać, co zrobiłaś/eś źle i kolejna próba może już zakończyć się sukcesem.
7. Działaj aktywnie i odważnie, nie rozmyślaj o tym, co było
Kolejna rada to porzucenie smętnych rozmyślań o porażce. Było, minęło, nie rozpamiętuj tego, tylko skup się na tym, co masz zrobić: osiągnąć sukces! W naszym przypadku: nie rozpamiętuj stale oblanego egzaminu, nie zastanawiaj się, ile razy jeszcze go oblejesz, zanim otrzymasz upragnione prawo jazdy. Działaj aktywnie i odważnie, patrz w przyszłość, a na pewno przybliży Cię to do celu!
Jaki z tego wniosek? Przełknij porażkę, uspokój emocje, stwórz plan B i do dzieła! Jak powiedział Winston Churchill: "Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu"!