Stanem równowagi emocjonalnej nazywamy wewnętrzną harmonię i spokój, która jest czymś pożądanym. Osiągniecie jej nie jest jednak wcale łatwe, gdyż każdego dnia "narażeni" jesteśmy na oddziaływanie wielu bodźców, które mogą wyzwalać różnorodne emocje, nie zawsze pozytywne.
Czym jest równowaga emocjonalna? Przegląd teorii psychologicznych
Równowaga emocjonalna jest stanem wewnętrznego spokoju, harmonii. Oznacza dobre samopoczucie, odczuwanie pozytywnych emocji oraz poczucie szczęścia. Równowaga emocjonalna obejmuje dobry nastrój oraz dobry stan fizyczny naszego organizmu.
Pojęcie równowagi emocjonalnej obecne jest w wielu teoriach psychologicznych, w tym w modelu czynnikowym osobowości. Jest to koncepcja, która obejmuje wyszczególnienie czterech biegunów oraz czterech typów temperamentu. W modelu tym równowaga emocjonalna obejmuje stan stabilności emocjonalnej, kontroli emocji oraz dobrego samopoczucia. Przeciwstawiana jej jest neurotyczność, czyli stan huśtawki emocjonalnej, cechujący się tendencją do doświadczania negatywnych emocji, głównie lęku.
Zrównoważone typy temperamentu
W opisanym powyżej modelu wyróżnione zostały typy neurotyczne (choleryk oraz melancholik), jak również typy zrównoważone, u których to odnotowywany jest wysoki poziom równowagi emocjonalnej. Typami tymi są sangwinik oraz flegmatyk. Sangwinik jest radosnym optymistą. To zrównoważony ekstrawertyk, który jest otwarcie nastawiony do świata, ceni towarzystwo innych. Działa spontanicznie ale jest osobą wrażliwą, wykazuje tendencję do przywództwa. Z kolei flegmatyk także jest typem zrównoważonym ale i introwertykiem. To człowiek łagodny ale solidny w działaniu. To cierpliwy i empatyczny obserwator, woli słuchać niż mówić. Działa powoli ale dokładnie.
Czy jestem stabilny/a emocjonalnie? Test
Odpowiedz na poniższe pytania, aby dowiedzieć się, czy jesteś osobą stabilną emocjonalnie, czy jednak niezbędne jest wdrożenie sposobów na jej przywrócenie?
- Łatwo przechodzę z jednego nastroju w drugi.
- W kontaktach z innymi jestem raczej nieśmiała/y, zdarza mi się być zawstydzoną/ym przy pierwszym kontakcie z nową osobą.
- Miewam dni zwiększonej energii ale i takie, kiedy nie mam zupełnie na nic ochoty.
- Łatwo mnie wyprowadzić z równowagi.
- Często myślę o przyszłości i martwię się, co może mnie złego spotkać.
- Często analizuję swoje błędy i rozpamiętuję je.
- Gdy coś zrobię, czasami uważam, że mogłam/em zrobić to lepiej i żałuję.
- Miewam problemy ze snem, w tym np. koszmary senne czy bezsenne noce.
- Zwykle się czymś zamartwiam.
- Miewam problemy z odmawianiem drugiej osobie, nie chcę jej bowiem zranić ani zrazić do siebie.
Policz teraz, ile razy udzieliłaś/eś odpowiedzi "nie". Jeśli było tak w przypadku 7-10 pytań: masz szczęście, jesteś osobą zrównoważoną i stabilną emocjonalnie. Jeśli odpowiedni "nie" było 4-6, Twoja stabilność emocjonalna jest na średnim poziomie, a jeśli 3 i mniej: jesteś osobą chwiejną emocjonalnie, być może również o cechach nerwicowych.
Jak osiągnąć równowagę emocjonalną?
Czy istnieją niezawodne sposoby na osiąganie lub przywracanie równowagi emocjonalnej? Kluczem do sukcesu jest opieranie się na kilku, sprawdzonych regułach.
1. Dystans do problemów
To właśnie problemy i wiążący się z nim stres są powodem największej ilości negatywnych emocji, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Problemów oraz stresu nie da się oczywiście całkiem wyeliminować ale możemy popracować nad… złapaniem do nich zdrowego dystansu. Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić i nie pozwól, aby lęk Cię zdominował.
2. Przejmij kontrolę nad swoim życiem
W wielu sytuacjach czujemy, że to cały świat przejmuje kontrolę nad naszym życiem, że jesteśmy zależni od innych, od naszej pracy… Nieprawda! To tylko od nas zależy, jak nasze życie będzie wyglądało. Warto popracować nad swoją samooceną oraz asertywnością.
3. Podejmuj mądre i świadome decyzje
Dla stanu równowagi emocjonalnej bardzo ważne jest podejmowanie w życiu mądrych decyzji. Wyborów dokonujmy świadomie, co przyczyni się do osiągnięcia stanu wewnętrznego spokoju, tak istotnego dla stabilności emocjonalnej. Analizujmy, zastanawiajmy się i w ważnych kwestiach nie działajmy spontanicznie. Emocje mogą być w tym wypadku złym doradcą, a złe dokonany wybór stanie się źródłem stresu oraz podwyższy lęk.
4. Znajdź chwilę dla siebie
Postaraj się każdego dnia znaleźć choć chwilę dla siebie. Niech będzie to czas na refleksję, zastanowienie się nad sobą oraz tym, co się dzieje w naszym życiu. Przeanalizujmy minione wydarzenia, nabierzmy do niego dystansu. Możemy także zastosować ćwiczenia wyciszające, w tym medytację. Pozwoli nam ona na osiągniecie wewnętrznej harmonii.
5. Ustal swoje cele i dąż do nich
W osiąganiu równowagi emocjonalnej bardzo ważne jest także posiadanie w życiu jasnych, sprecyzowanych celów, które pozwolą nam działać bardziej efektywnie i tym samym zmniejszą stres. Jeśli wiemy, do czego dążymy, łatwiej nam planować działania oraz czerpać radość z działania.
Równowaga emocjonalna jest stanem dobrym, pożądanym. Warto więc do niej dążyć dla własnego spokoju i szczęścia.
Komentarze