Talent - czym jest? Jak rozwijać talenty?

Talent"Naprawdę masz do tego talent", "On jest naprawdę utalentowany!" - na pewno nieraz w życiu słyszeliśmy gdzieś podobne stwierdzenia. Czy właściwie jest talent? Skąd się bierze? Co może być talentem? Jak rozwijać swoje pasje i zdolności? Co daje nam talent, dlaczego posiadanie w życiu talentów jest tak ważne? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o talentach.

Czym jest talent? Talent a pasja

Talent to inaczej zdolność do wykonywania jakiejś czynności, obejmująca ponadprzeciętny stopień opanowania konkretnej zdolności. Obejmuje on konkretną umiejętność lub kilka z nią związanych oraz wykonywanie ich z przyjemnością, radością, co daje nam poczucie życiowego spełnienia.

Czy talent bywa wrodzony? Bywa, że dziedziczymy pewną predyspozycję do konkretnych zdolności i umiejętności ale talent wymaga systematycznej pracy, rozwijania kompetencji, aby stać się w konkretnej dziedzinie dobrym, lepszym od innych.

Talent muzyczny
Talent muzyczny

Czy talent i pasja to pojęcia tożsame? Nie zawsze. Pasja może być talentem, a talent zwykle jest pasją, np. ktoś uwielbia śpiewać ale nie ma do tego talentu lub ktoś jest doskonałym matematykiem ale nie chce być zawodowo ekonomistą.

Rodzaje talentów

Jakie możemy mieć talenty albo inaczej: do czego możemy mieć talent? Okazuje się, że talenty mogą dotyczyć praktycznie każdej dziedziny naszego życia.

Najczęściej spotykamy się z talentami:

  • artystycznymi - talent do rysowania, malowania, tworzenia muzyki, śpiewania, grania na instrumencie, tańczenia, talent pisarski, aktorski, talent do projektowania, dekorowania wnętrz, itp.
  • manualnymi - talent do szycia, szydełkowania, przerabiania ubrań, tworzenia ceramiki, robienia kartek okolicznościowych, decoupage, itp.
  • technicznymi, związanymi z przedmiotami ścisłymi - talenty matematyczne / ekonomiczne, talenty analityczne, talent do tworzenia stron internetowych, do rozumienia praw fizycznych, itp.
  • językowymi (lingwistycznymi) - zdolność do szybkiej i efektywnej nauki języków obcych, do porozumiewania się z obcokrajowcami;
  • związanymi z gotowaniem - zdolność do przygotowywania i podawania posiłków;
  • związanymi z umiejętnościami społecznymi - talent do słuchania innych, do pomagania i wspierania, do rozwiązywania konfliktów, do prowadzenia negocjacji, do opiekowania się dziećmi / osobami starszymi / zwierzętami.

Talentem może być również:

  • doskonała pamięć (w tym pamięć fotograficzna);
  • umiejętność wykonywania kilku rzeczy jednocześnie;
  • zwinność i szybkość ruchowa;
  • zdolność do dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych szybciej i trafniej niż inni, umiejętność logicznego myślenia;
  • umiejętność organizacji pracy własnej i innych (talent doskonały dla szefów i innych osób, pracujących w sektorze kadry zarządzającej).

Talentem może być praktycznie wszystko to, w czym jesteśmy dobrzy i co robimy z chęcią oraz to, co daje nam radość.

Czy to talent? - test

Masz pewną zdolność, jaką czynność, którą lubisz i zastanawiasz się, czy może być ona Twoim talentem? Odpowiedz na poniższe pytania i przekonaj się, czy możesz mieć rację.

  1. Lubię to robić i sprawia mi to radość.
  2. Czuję, że jestem w tym dobra/y, nawet lepsza/y od innych.
  3. Widzę, że to, co robię sprawia radość innym.
  4. Od zawsze lubiłam/em to robić i staram się być w tym lepsza/y niż jestem.
  5. Inni mówią, że jestem w tym naprawdę dobra/y.
  6. Często robię to w chwilach, gdy jest mi źle, zawsze poprawia mi to nastrój, podnosi na duchu.
  7. Dzięki temu czuję się lepszą osobą, jestem bardziej pewna/y siebie.
  8. Nie wyobrażam sobie życia bez tej czynności, gdyby ktoś mi tego zabronił, bardzo bym cierpiała/cierpiał.

Większość odpowiedzi twierdzących? Czynność, o której myślałaś/eś jest na pewną Twoją pasją i z pewnością również talentem. Rozwijaj ją dalej, ciesz się nią, zwłaszcza, że jesteś w tym dobra/y i daje Ci to radość.

Jak odkrywa się talent?

Jak można odkryć talent? Wiele osób utalentowanych zapewne powie, że swoją wyjątkową zdolność odkryło… przez przypadek. Owszem, jest w tym wiele prawdy, nie zawsze bowiem wiemy, jakie mamy umiejętności i do czego możemy mieć zdolności. Bardzo często odkrywamy go w szkole czy zupełnie przypadkiem, podczas codziennych czynności czy kontaktów z bliskimi. Talent zwykle odkrywa się dopiero po pewnym czasie, potrzebujemy go, aby zobaczyć, że posiadana przez nas zdolność jest powtarzalna i wyjątkowa (nikt nie stwierdza, że posiada talent po namalowaniu jednego obrazu). Bywa, że odkrywamy go poprzez doskonalenie swojej pasji, np. dziewczyna bardzo chce chodzić na balet i odkrywa swój talent do tańca, co pozwala jej później dostać się do szkoły muzycznej, chłopiec chce chodzić na zajęcia z piłki i trener odkrywa jego talent do bycia bramkarzem, po latach młody człowiek dostaje się do ligi…

Talent do gry na gitarze
Talent od małego

Jasne jest, że możemy posiadać więcej niż jedną zdolność. Zwykle jednak już posiadanie jednego talentu sprawia, że możemy nazywać siebie osobą uzdolnioną.

Osoba utalentowana - czyli jaka?

Jak wygląda i zachowuje się osoba utalentowana? Posiadanie danej umiejętności może ale nie musi nas wyróżniać. W wielu przypadkach nie mamy pojęcia, że poznana przez nas osoba ma rożne zdolności, np. potrafi śpiewać, ma doskonałe podejście do dzieci czy doskonale gra w piłkę. Dają nam one jednak siłę i energię, którą już możemy zobaczyć.

Osoba utalentowana zwykle:

  • posiada odpowiedni, optymalny (lub nieco wyższy) poziom samooceny, jest pewna siebie;
  • jest otwarta, radosna, życzliwa, towarzyska lub wręcz przeciwnie: skoncentrowana na swoim talencie, skryta i skupiona na konkretnej dziedzinie;
  • wydaje się specjalista w swojej dziedzinie, uwielbia opowiadać o swojej pasji, chwalić się nią (jest to jednak zależne od osobowości danej osoby);
  • jest aktywna w swojej dziedzinie, zachwyca innych do spróbowania swojej pasji;
  • zachęca innych do poszukiwania swoich talentów, do rozwijania się w wybranej przez siebie dziedzinie;
  • stale rozwija się w zakresie swojej pasji, doskonali swoją wiedzę i umiejętności.

To, jak zachowuje się osoba utalentowana zwykle zależy od jej osobowości oraz rodzaju zdolności, jaki posiada. Wiele osób jest otwartych, aktywnych i uwielbia mówić o swojej pasji, nierzadko zanudzając innych nadmiarem informacji. Inni z kolei są skryci, wolą w samotności cieszyć się swoim talentem, dotyczy to np. artystów, którzy zwykle tworzą w pojedynkę, potrzebując do tego skupienia.

Co daje nam posiadanie talentów?

Wiemy już, czym jest talent, jakie są jego rodzaje oraz jak funkcjonuje i jaka jest osoba utalentowana. Warto zebrać te informacje i dowiedzieć się, co w życiu dają nam talenty, co dzięki nim zyskujemy?

  • Posiadanie talentów i korzystanie z nich daje nam poczcie radości, szczęścia i życiowego spełnienia. Robimy bowiem coś, co sprawia nam przyjemność i - nierzadko - jest pożyteczne dla innych, daje radość i mi., np. namalowany przez nas obraz czy napisana piosenka.
  • Posiadanie talentów sprawia, że zaspokojona zostaje potrzeba samorealizacji, dzięki nim możemy budować swoją tożsamość, odpowiadając sobie na pytanie, kim naprawdę jesteśmy, co potrafimy.
  • Talenty pozytywnie wpływają na naszą samoocenę i pewność siebie. Gdy jesteśmy w czymś dobrzy, nasz obraz siebie staje się pozytywny, jesteśmy świadomi swoich zalet ale i swojej wartości, ponieważ jest coś, co umiemy robić dobrze, w czym jesteśmy najlepsi.
  • Odrywanie własnych talentów i pielęgnowanie ich to życie w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami: robimy to, co daje nam radość, nierzadko możemy również na tym zarabiać. Posiadanie talentów sprzyja więc naszej motywacji, pozwala pasję przeistoczyć w sposób na życie.
  • Posiadanie zdolności sprawia, że jesteśmy w czymś bardzo dobrzy ale chcemy być lepsi. Sprawia to, że stale się uczymy, doskonalimy, chcemy być jeszcze bardziej doskonali w tym, co robimy. To z kolei ubogaca nas, polepsza stan naszej wiedzy i umiejętności, sprawia, że nie spoczywamy na laurach ale stale się rozwijamy.
  • Talenty pozwalają nam o wiele łatwiej znosić porażki i niepowodzenia, również w obrębie "swojej" dziedziny. Jeśli wiemy, że i tak mamy talent do rysowania, jedna zła recenzja nie przekreśli naszych planów (oczywiście jest to związane z konstrukcją naszej osobowości, osoby bardzo wrażliwe mogą długo przejmować się każdą krytyczną opinią).
  • Posiadanie talentów poprawia nam humor w trudnych chwilach ale i sprawia, że inni o wiele bardziej nas cenią i szanują.
  • Talent stanowi niejako nasza wizytówkę, możemy się przez niego definiować, szukać w naszej pasji siebie i siebie odnajdywać, np. w trudnych chwilach ktoś pisze piosenki, gdyż pomaga mu to radzić sobie z emocjami.

Jak znaleźć i rozwijać talent - u siebie, u dziecka

Chcesz wiedzieć, jak odkryj swój talent i jak go rozwijać? A jak pomóc w tym swojemu dziecku? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

1. Bądź osobą otwartą, ciekawą świata, szukaj i próbuj

Otwórz się na to, co nowe, nieznane, interesuj się światem, pytaj, dociekaj. Bardzo możliwe, że w ten sposób znajdziesz coś, co Cię naprawę interesuje.

2. Ucz się od innych, inspiruj się ale nie naśladuj

Znajdź osoby, które lubisz, cenisz i podziwiasz, niech będą dla Ciebie inspiracją. Prześledź ich drogę do odkrycia i rozwijania talentów, nie kopiuj tego, co robią ale inspiruj się nimi. Nie naśladuj ale obserwuj, jaką droga idą, jakie są ich sukcesy i porażki.

3. Bądź osobą kreatywną i twórczą, nie wstydź się tego, co potrafisz

Talenty o wiele łatwiej odkrywać i rozwijać osobom otwartym, twórczym i kreatywnym. Wyjdź z szablonów, staraj się patrzeć na wszystko, zachowując otwarty umysł. To pozwoli CI dostrzegać to, czego nie widzą inni.

4. Odkryj swoje talenty, nazwij je i określ, które chcesz rozwijać

Gdy już znajdziesz coś, co Cię pasjonuje i mogłoby stać się Twoim talentem, nazwij to i określ w jakim dokładnie kierunku chcesz się rozwijać. Nie wstydź się tego ale ciesz, że masz coś, co pozwali Ci pracować nad sobą i swoją samooceną.

5. Nie czekaj, działaj, pokaż, co potrafisz

Nie chowaj się w cieniu, pokaż innym, co potrafisz: wrzuć zdjęcia swojego autorstwa do sieci, wrzuć piosenkę, którą napisałaś/eś, zorganizuj wystawę prac, pokaż swój talent, jeśli Ty go widzisz, inni również go zobaczą!

6. Przygotuj się na krytykę ale naucz się ją przyjmować

Jeśli pokazujesz to, co potrafisz, musisz przygotować się na oceny, również te negatywne. Naucz się radzić sobie z krytyką, traktować ją jako cenną wskazówkę, a nie jako informację do zaprzestania działania.

7. Trenuj, doskonale swoje umiejętności i zdolności

Stale się doskonal, ucz, wzbogacaj warsztat swojej pracy, rób wszystko, aby rozwijać swoje zdolności i umiejętności. Ciesz się każdym sukcesem, to kolejny krok na Twojej drodze do życiowego spełnienia.

Podobnie postępuj ze swoim dzieckiem, aby pomóc mu odkryć i rozwijać jego talenty

  1. Pozwól dziecku próbować, zapisz je na dodatkowe zajęcie, pokazuj różne miejsca, zawody, ciekawych ludzi… Niech interesuje się światem, staraj się reagować na jego naturalną, dziecięcą ciekawość.
  2. Wspieraj dziecko w jego postanowieniach, uwierz w nie, nawet, gdy ono jeszcze w siebie nie wierzy.
  3. Bądź przy dziecku w chwilach pierwszych porażek i niepowodzeń, związanych z jego pasją, pokaż, że są one cennymi lekcjami, a jego zadaniem jest rozwijanie talentu, robienie tego, co sprawia mu przyjemność.

Pamiętaj, nie przenoś na dziecko swoich niespełnionych ambicji. Nawet wtedy, gdy nie podoba Ci się jego pasja, nie rozumiesz jej.

Jak widać, posiadanie talentów niesie wiele dobrego dla nas i dla naszego życia. Oczywiście może stać się tak, że talent będzie nas ograniczał, sprawiał, że popadniemy w tej dziedzinie w perfekcjonizm i staniemy się zbyt przeczuleni na każdą uwagę, która krytycznie odniesie się do posiadanych przez nas możliwości. Warto wiedzieć, że posiadanie talentów nie wiąże się tylko z uwielbieniem przez innych i samorealizacją. Dążenie do rozwijania swojej pasji jest niełatwą do pokonania drogą, która wymaga od nas wiele wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Warto jednak rozwijać swoje talenty i czerpać tylko z tych dobrych stron. To tak naprawdę lekcja pokory, cierpliwości, która może nas doprowadzić do poczucia życiowego spełnienia.

Komentarze